Altın Nasıl Oluşur?
Bu makalemizde altın nasıl oluşur, altın bulunan kayalar, altın madeni doğada nasıl bulunur, altın bulunan kayalar özellikleri, altın oluşumu, altın elementi nasıl oluştu, altın oluşumu hakkında gibi konuları ele alacağız.

Altın, mağma denen erimiş kayanın, katı kayanın içinde katmanlaşması sonucu oluşur. Magma soğuyup katılaşmaya başlarken, su ve diğer buharlaşabilen maddeler yüksek basınç altında magmadan ayrılır. Sıcak suyun ve buharın oluşturduğu yüksek basınç çevredeki katı kaya üzerinde yarıklar, çatlaklar meydana getirir. Bu ayrılan hidrotermal eriyiklerin yerleştikleri yerler işte bu yarık ve çatlaklardır. Hidrotermal eriyikler soğuduğunda, maddelerin tortulanması gerçekleşir. Bu tortulaşma özellikle de kuvarsın damarlar biçiminde çökmesiyle oluşur.

Altının Periyodik Cetvel’de "Au" olan simgesi, Latince "Parlayan" anlamına gelen "Aurum" kelimesinden gelmektedir. Doğal rengi parlak sarı olan ve son derece yumuşak bir fiziksel yapıya sahip olan Altın, bilinen insanlık tarihinin ilk dönemlerinden beri insanoğlunun en çok rağbet ettiği elementtir. Altın günümüzde de dünya genelinde en değerli maddelerin ilk sırasında gelen, kendine has sarı rengi ile parlak bir yüzeye sahip olan, asitlere karşı büyük oranda dayanıklılığı bulunan ve diğer elementlere göre çok kararlı bir yapısı olan bir maddedir. Doğal çevrede serbest halde bulunabilmesi nedeniyle insanların günümüzde dahi altın arayışını sürdürmesi, dünya nüfusunun büyük bir bölümünün bu elementi hala etkili bir ticaret ve yatırım aracı olarak görmesine neden olmuştur.

Altın göreli olarak alçak erime ısısına sahip olduğu için, bazen bu hidrotermal eriyiklerle birlikte bu kaya yarıklarının içine taşınır ve orada kuvars damarları içinde katılaşır. Altın ararken bakılacak ilk yerlerden biri magma gövdesinin katmanlaşmış olduğu kuvars damarlarıdır. Kaliforniyadaki Sierra Nevadanın en bilinen altın yataklarından biri Mother Lodedir. Eğer bu kuvars damarları aşınacak olsa, altın ırmaklar şeklinde akacaktır; bu da son yarım yüzyılda Sierra Nevada eteklerinde tavayla altın aramada nasıl başarılı olunduğunu açıklıyor.

Altının bu kadar yoğun bir biçimde tercih edilmesindeki en büyük nedenlerden biri de, bu elementin son derece kararlı bir kimyasal yapıya sahip olmasıdır. Kararlı yapısı sayesinde havadan ve sudan “kesinlikle” etkilenmeyen altın, bu nedenle hiçbir zaman paslanmaz. Diğer metallerle kıyaslandığında altının paslanmaya karşı üstün bir korumaya sahip olması, ilk çağlardan beri insanoğlunun bu madeni en değerli eşya olarak görmesine neden olmuştur. Ayrıca saf altının yumuşak yapısı bu metalin çok kolay dövülmesini ve arzu edilen her şekle getirilebilmesini sağladığından, birçok toplum altından ziynet eşyaları da yapmıştır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Psikolojik ve davranış bozukluklarının çoğunun temelinde düzgün, özünden öğrenilememiş, bilinçli bir maneviyatın olmayışı yatmaktadır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR