Asteriks Kimdir?


Bu makalemizde Asteriks kimdir, Asteriks hakkında bilgi, Asteriks özellikleri, Asteriks karekteri gibi konuları ele alacağız.

Asteriks çizgi romanları Galya köyünde başlar, herkesin katıldığı bir şölenlede sona erer. Burada küçük galyalı Asteriks ve onun iriyarı arkadaşı Oburiks'in dünyasıyla tanışırız. Bu, antikçağda Roma İmparatorluğu'nun kocaman dünyasıdır. Asteriks ve Roma Dünyası'nda bir çok tarihçi, Asteriks, Oburiks ve Büyüfiks'in maceralarından yola çıkarak bizi Roma İmparatorluğu'nun renkleriyle tanıştırır. Örneğin Kleopatra'nın Büyüfiks'i bile hayran bırakan burnu daha kısa olsaydı, dünyanında görünümü değişir miydi sorusunun arkasına takılıp bu ünlü kadının hayatına göz atarız. Hep Asteriks'in yoluna çıktıkları için hiç suyun üstünde kalamayan korsanları tanırız, bu sırada Sezar'ın gerçekten korsanların eline düştüğünü öğreniriz. Ozan Kakofoniks ve büyücü Büyüfiks sayesinde Keltlerin ve Romalıların farklı inanç dünyalarına giririz. Sezar'ın Tacı macerasında söyleviyle yargıcı bile ağlatan Asteriks konuşmasını Roma hitabet sanatının inceliklerine göre çözümleriz. Olimpiyatları, Roma tiyatrosunu zevkle seyrederiz. Hatta küçük Galyalının tuttuğu seyir defteriyle yeni dünyaya yolculuk eder, antikçağ kaşiflerinin dünyasını anlamaya çalışırız.

Galyalı Asteriks'in Maceraları (Fransızca: Astérix le Gaulois), metnini René Goscinny'nin, resimlemesini de Albert Uderzo'nun yaptığı Fransız bir çizgiroman dizisidir. Uderzo, Goscinny'nin 1977'deki ölümünden beri seriyi tek başına sürdürmektedir. Çizgiroman, Roma istilasına karşı koyan bir Galya köyünün maceralarını konu alır. Genellikle, bu direniş, dizinin ana karakterlerini Avrupa ülkelerine sürükler,ancak Mısır, Amerika, Hindistan ve diğer Avrupa ülkesi olmayan yerlere de gitmişlerdir. Serinin geri kalanı da köyün çevresinde geçmektedir. Ana 33 kitap (ki biri kısa öykülerden oluşan bir derlemedir), 100 dil ve ağza çevrilmiştir. Fransızca orijinalinin dışında, çoğu kitap İngilizce, Flemenkçe, Almanca, Dance, İzlandaca, Norveççe, İsveççe, Fince, İspanyolca, Katalanca, Baskça, Portekizce (ve Brezilya Portekizcesi), İtalyanca, Lehçe, modern Yunanca, Türkçe, Slovakça, Sırpça, Hırvatça ve Endonezce'ye çevrilmiştir. Modern Avrupa dillerinin dışında bazı sayılar aynı zamanda Esperanto, Mandarin, Korece, Bengali, Afrikaans, Arapça, Hintçe, İbranice, Latince ve Antik Yunanca olarak da yayınlanmıştır. Fransa ve özellikle de Almanya da bazı sayılar, yöresel ağazlara da çevrilmiştir. Benzer bir işlem, Portekiz'de de sadece ilk sayı için uygulanmıştır. Asteriks serisi, Fransa'nın dünyaca en ünlü çizgiroman serisidir ve başta Avrupa olmak üzere, Kanada, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika'nın bazı kesimleri, Afrika ve Asya'daki birçok insana tanıdıktır. Asteriks serileri, dünyanın diğer taraflarına oranla Amerika ve Japonya'da daha az bilinmektedir. Asteriks'in ilk zamanlarında Disney Channel, Asteriks filmlerinin İngiliz yapımlarını yayınlasa da şu ana kadar ancak kısıtlı bir kitle tarafından farkedilmiştir. Serinin başarısının arkasındaki sır tüm yaşlara hitap ediyor olmasıdır: küçük çocuklar dövüşmeleri ve diğer görsel öğelerden hoşlanırken, yetişkinler de bazı gönderme ve kelime oyunlarının akıllıca yapılmasından hoşlanırlar. Asteriks serisiden on bir çizgiroman sekizi animasyon, üçü stüdyo filmi olmak üzere filme uyarlanmış, aynı zamanda birçok da bilgisayar oyunu yapılmıştır.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR