Biyolojik Yaş Testi


Bu makalemizde biyolojik yaş nedir, biyolojik yaş nasıl ölçülür, biyolojik yaş gerçek yaş farkı gibi konuları ele alacağız.

Biyolojik yaş, gerçek yaşımızı anlatan bir terimdir. Beden ve ruhun işbirliği ile oluşan yaştır. Kronolojik yaş ise takvim yaşını anlatan terimdir.

Biyolojik yaş bazıları için kronolojik yaştan daha küçük, bazıları için de büyük olabilir. Kötü alışkanlıklar, yanlış yaşam tarzı seçimleri, olumsuz genetik miras ve olumsuz çevresel koşullar yaşlanmayı hızlandıran olumsuz etkenlerdir. Bunun aksine iyi bir genetik miras, sağlıklı bir çevre ve doğru yaşam tarzı seçimleri ise sağlıklı ve genç yaş almayı etkiler.

Biyolojik yaşı küçültecek uygulanabilir, ucuz ve kolay değişimlere herkes sıcak bakabilir. Kendini, ellili yaşlarda otuz sekizinde, altmışlı yaşlarda ellisinde olduğu gibi sağlıklı, güçlü, formda hissetmeyi kim istemez?

Sağlık riski değerlendirmeleri bu noktada oldukça önemli ve güvenilir bir dayanak noktasıdır. Yaşam koçları hastaların “biyolojik yaş” tayinini yapabilirler. Aslında bu detaylı bir sağlık taraması yapmaktan, bunu yorumlamaktan farklı bir şey değildir. Daha ileri olanaklar kullanılarak kanda DHEA ve FGF-1 düzeyleri de ölçülerek, bulunan değerlerden yararlanılmaktadır. Biyolojik yaşı gençleştirmek için genetik mirası değiştiremeyiz ama diğer olumsuz etkenlere dikkat ederek Biyolojik yaşımızı genç tutmaya çalışabiliriz.

Biyolojik yaş için 10 kural

Sigaradan uzak durun.

Öfke, hiddetten uzak durun.

Olumlu bir bakış açısını alışkanlık haline getirin.

Sağlık riski analizlerinizi ihmal etmeyin.

Doktorunuzun önerilerini yerine getirin.

Temiz bir çevrede yaşamaya özen gösterin.

Alkolü azaltın, mümkünse hiç kullanmayın.

Stresinizi kontrol altına almaya çalışın.

Egzersiz içeren, aktif bir hayat tarzı oluşturun.

Uykunuza dikkat edin.

Düzenli, dengeli ve doğru beslenin.

Biyolojik yaşınızı öğrenmek için testi çözmeniz yeterli...

Dünyaca ünlü kalp cerrahı Mehmet Öz ve diyet uzmanı Michael Roizen imzasını taşıyan ve ''real'' adlı internet sitesinde yayınlanan RealAge testi, biyolojik yaşınızın takvim yaşınıza göre daha mı genç, yoksa daha mı yaşlı olduğunu gösteriyor.

9 ana başlık altında toplanan testi bitirdiğinizde, size özel olarak hazırlanan RealAge planıyla genç ya da yaşlı çıkmanıza neden olan unsurları da öğrenmiş olacaksınız.


İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Kudüs onurumuzdur, Kudüs'e sahip çıkalım.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR