Çek Cumhuriyeti Tarihi


Bu makalemizde Çek Cumhuriyeti Tarihi, Çek Cumhuriyeti hakkında bilgi, Çek Cumhuriyeti nerede gibi konuları ele alacağız.

Resmi dil: Çek dili
Başkent: Prag
Yüzölçümü: Ülkeler arasında 114'üncü
- Total 78.866 km²
- Su %'si %2
Nüfus: Ülkeler arasında 76'ıncı
- Toplam (2003) 10,25 milyon
- Nüfus yoğunluğu 130/km²
Bağımsızlık: Çekoslovakya olarak yeniden kazanışı 28 Ekim 1918, bölünüşü 1 Ocak 1993
Para birimi: Çek Korunası (CZK)
Saat dilimi: UTC +1
Ulusal marşı: Kde domov můj
İnternet alan adı: .CZ
Uluslararası arama kodu: 420
Bayrak

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya yer alır. Tarihi Prag kenti, ülkenin başkenti ve en büyük kenti olmasının yanısıra, çok ilgi çeken bir turizm merkezidir. Ülke, Bohemya ve Moravya bölgelerinden oluşur ve daha büyük Silezya bölgesinin bir parçasıdır. Çek Cumhuriyeti 1 Mayıs 2004'te Avrupa Birliği'nin üyesi olmuştur.
Prag (
Çekçe Praha) Çek Cumhuriyeti'nin başkenti ve en büyük şehridir. Çek Cumhuriyeti ve Slovakya birleşikken de başkentti. Orta Bohemia'da Vltava Nehri'nin üzerinde yer alır ve 1.2 milyon nüfusu vardır. İş dünyası istatistiklerine göre bu sayıya ek olarak 300.000 kişi de, resmi kayıt olmadan Prag'ta yaşamaktadır. Prag, geniş bir kitle tarafından, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak gösterilir.
Prag'ın takma adları, "altın şehir", "Doksanların Sol Bankası", "şehirlerin anası" ve "Avrupanın kalbi" gibi isimlerdir. 1992'den beri Prag'ın tarihi merkezi,
UNESCO'nun listesinde yer almaktadır.
Prag'ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Onun için birçok eski ev ve tarihi yerler vardır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır.

İLGİLİ MAKALELER

ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZ

BENZER KONULARI SİTE İÇİNDE ARAYIN


  • SİTE İÇİ ARAMA
  • Kariyerdersleri.com
  • KATEGORİLER
  • HAKKIMIZDA
Neye öfkelenip, neye sevineceğimizi bilip bunu hayatımıza uygulayabildikten sonra çok daha kaliteli bir hayatımız olacaktır.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR