ALZHEIMER(BUNAMA) HASTALIĞI


Bu makalemizde alzheimer evreleri, alzheimer evreleri nelerdir, alzheimer nedenleri, alzheimer nedenleri nelerdir, alzheimer tedavisi, alzheimer belirtileri, alzheimer belirtileri nelerdir, alzheimer hangi yaşlarda görülür, alzheimer nedir, alzheimer nedir özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Alzheimer ilk kez Alman bir psikiyatrist olan Dr Alois Alzheimer tarafından 1906 yılında, ölümünden sonra bir kadın hastanın beyninde bulunan anormal topaklar ve yumaklar şeklinde tanımlandı.  lzheimer hastalığı günlük yaşamın her zamanki gibi sürdürülmesini engelleyen ilerleyici, kronik bir beyin hastalığıdır. Yaşlılıkla birlikte Alzheimer riski artar.

 

Belirtileri

 

1. Ruh hali yada davranışlarda değişiklik

2. Kelime bulmada zorlanma

3. Günlük yaşam aktivitelerini yapmada zorluk yaşama

4. Zaman ve mekan karmaşası

5. Yargı ve karara varmada zorlanma

6. Sık kullanılan eşyaların yerlerini değiştirme

7. Günlük yaşam aktivitelerini etkileyen bellek kaybı

8. Kişilik değişimleri

9. Sorumluluktan kaçınma

10. Pratik düşünme becerisinde zorlanma

Ne zaman ortaya çıkar

Alzheimer hastalığı nadiren 40'lı ve 50'li yaşlarda görülebilmekle beraber, tanı konan hastaların büyük bir bölümü 65 yaş üzerindedir.

 

Tedavi Şekli

Hastalığın kesin nedeni bilinmemektedir. Genetik faktörlerden kaynaklandığı ve diğer başka sebeblerden dolayı oluşabildiği düşünülmektedir.Ama bunlar içinde genetik faktörün en öneli neden olduğu sanılmaktadır. Erken başlangıçlı alzheimer hastaları ve az sayıdaki ailesel vakalarda üç farklı gende dominant mutasyon tespit edilmiştir. Daha sık görülen geç başlangıçlı alzheimer hastalarında ApoE'nin duyarlılık genlerinden biri olduğu doğrulanmıştır. Tedavide belirtileri azaltıp, hastaların yaşam kalitelerini yükseltecek ilaçlar mevcuttur.


Buna ilave  olarak, hem hastanın hem de hasta yakınının hastalığa uyum sağlamasını amaçlayan bir çok ilaç dışı yöntem bulunmaktadır.Doktorun tedavi şekline göre aşağıdaki ilaçlar doktorun belirleyeceği dozlarda hastaya verilir.

1-Antidepresanlar
2-Nöroleptikler
3-Anti-Anksiyete İlaçlar
4-Anti-Parkinson İlaçlar
5-Trankilizanlar
6-Barbituratlar

İlaç dışı uygulanan tedavi metodlarında ise hasta ve hasta yakını arasındaki iletişimi iyileştirme,birbirlerini dahha iyi anlamalarını sağlama amacı güdülmektedir.Sadece konuşmayla değil yüz ifadesi, jestler, ses tonu ve temas, zihinsel durumun karşıya  aktarılmasını sağlayan temel iletişim araçlarıdır.Bu bilgilerin özellikle hasta yakınları tarafından  biliniyor olması ve hastaya ona göre yaklaşılması her iki tarafı da hasatlığın zorluklarına karşı daha güçlü kılacaktır


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR