NETWORK AĞ NEDİR?

Network ikiden fazla bilgisayarın birbirleriyle iletişim halinde olmasıdır. Bu iletişim internet üzerinden farklı kıtalardaki iki bilgisayar arasında da olabilir aynı mekan içinde olan iki bilgisayar arasında da. Eğer bu bilgisayarlar aynı yerel alan içinde bulunurlarsa bu network
LAN (local area network) olarak adlandırılır. Bu iş için her bilgisayarda iletişimi sağlayan ethernet kartları ve gerekli kablolar mutlaka olmak zorundadır. LAN büyüdükçe bu sisteme HUB Server gibi LAN`ın hızını ve verimliliğini arttıracak üniteler eklenir.

Ağ birbirine kablolarla bağlanmış sunucu, yazıcı, bilgisayar, modem gibi birçok haberleşme ekipmanının en ekonomik ve verimli yoldan kullanılmasıdır. Ağ insanların kişisel  değil, kolektif  çalışmalarını sağlar.

LAN, WAN ve MAN olmak üzere yapılarına göre 3 çeşit network  vardır.

Local Area Network :
Birden fazla bilgisayarın oluşturmuş olduğu (yerel) en küçük bilgisayar ağlarına LAN denir. Günümüzdeki en hızlı network yapısıdır. İçerisinde bir veya birden fazla hub bulunur.


Wide Area Network :Hız olarak LAN network'lerden yavaş olmasına rağmen en az iki LAN'ın router (yönlendirici) ile birleşmesi sonucu kurulan ağlara WAN denir. Şehirler arası ve de  uzak mesafeler için tasarlanmış bir network yapısıdır.

Metropolian Area Network :
Fiber optik kablo kullanılarak kurulan çok uzak mesafeleri (örneğin kıtaları) birbirlerine bağlayan yapıya MAN denir. Özellikleri itibariyle  WAN ile aynıdır ancak hız bakımından ancak LAN kadar hızlıdır.DİĞER AĞ/NETWORK KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
Zalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR