ANAKART nedir? ANAKART özellikleri

Bu makalemizde anakart özellikleri nelerdir, anakart nedir özellikleri nelerdir, anakart nedir kısaca, anakart özellikleri öğrenme, anakart nedir ne işe yarar, anakartın özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Ana kart,yapı olarak özel alaşımlı bir blok üzerine yerleştirilmiş ve üzerinde RAM yuvaları genişleme kartı slotları devreler ve chipler bulunan kare şeklinde bir plakadır. Fiberglastan yapılmış, üzerinde bakır yolların bulunduğu, genellikle koyu yesil renkte büyükçe bir plakadır. Ana kart üzerinde, mikroislemci, bellek, genisleme yuvalari, BIOS ve diger yardimci devreler yer alir.Ana kart, tüm sistemin temelini olusturmaktadir. Diger kartlar (I/O karti, grafik karti, vb.) ana kart üzerindeki genisleme yuvalarina yerleştirilir. Ana kart, tüm kartlarin kendi üzerine takilmasindan dolayi bu adı almıştır. Çünkü bilgisayarin diger bileşenleri bir sekilde ana karta baglanıyor, birbirleri ile anlaşmak için ana kartı bir platform olarak kullanıyor; yani bilgisayarin "sinir sistemi" ana kart üzerinde yer aliyor. Bir kisisel bilgisayar (PC) 'nin hangi  özelliklere sahip olabileceğini belirleyen en önemli bilesen ana karttır, çünkü ana kart  üzerindeki elektronik bilesenler, bilgisayara hangi tür islemciler takılabileceğini, maksimum bellek kapasitesinin ne kadar olabileceğini, bazi bileşenlerin hangi hızlara çikabileceğini, hangi yeni donanim teknolojilerini destekleyebileceğini belirlemektedir.

İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR