CPU NEDİR? CPU ÖZELLİKLERİ

Bu makalemizde cpu nedir, CPU özellikleri nelerdir, cpu görevleri, cpu ile ilgili bilgi, cpu birimleri nelerdir, cpu nasıl çalışır, işlemci özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Bilgisayarın içindeki temel elemanıdır. Bilgisayarın deyim yerindeyse beynidir.Mikro işlemci diye de anılır. Gelen komutları işler, hesaplamaları yapar, bilgisayarın içindeki bilgi akışını kontrol eder ve yönetir.Bilgisayarin çalismasini düzenleyen ve programlardaki komutlari tek tek işleyen birimdir.  Merkezi Islem Birimi, Aritmetik, Mantik Birimi ve Kontrol Ünitesinden olusur.

Aritmetik ve Mantik Birimi (Arithmetic & Logic Unit -ALU) : Dört işlem, verilerin karşılastırılması, karşılaştırmanın sonucuna göre yeni işlemlerin seçilmesi ve kararların verilmesi bu birimin görevidir.

Kontrol Birimi ( Control Unit-CU): İşlem akışını düzenlemek, komutları yorumlamak ve bu

komutların yerine getirilmesini saglamak bu birimin görevidir. Bilgisayarınızda yapılan islemler doğrudan veya dolaylı olarak işlemci tarafindan gerçekleştirilir. Eskiden işlemci bilgisayarin en önemli parçasi iken bir bilgisayarin degerini belirleyen şeyin performans ve sunduğu imkanlar olduğunu düşünürsek artık en önemli parçalarından biri diyebiliyoruz. Çünkü bir bilgisayarın performansını grafik kartı, sabit disk, bellek gibi bileşenler de belirlediği gibi, özellikleri de kullanılan ana karta,

çoklu ortam donanımlarına ve çevre birimlerine bağlı. Bu yüzden hızlı bir işlemci ile yavas bir sabit disk veya grafik kartı kullanmak veya yavas bir işlemciyle hızlı bir grafik kartı veya sabit disk kullanmak pek anlamlı olmuyor. Donanımların birbirine ayak uydurduğu, baska bir donanımın işini görmesi için nispeten daha az süre beklediği sistemler dengeli sistemlerdir.

İslemciler, mekanik parçası bulunmayan entegre devrelerdir. İçlerinde milyonlarca transistör bulunur ve ne kadar çok transistör içerirlerse o kadar hızlı olurlar. Isı problemleri nedeniyle bir islemci, kullanılan transistör sayısını artırmak için her istenilen boyutta yapılamaz. Ancak teknolojik gelişmeler sayesinde çok daha küçük transistörleri, birbirleri arasındaki devrelerin aralığinı da küçülterek uygun bir işlemci kalıp boyutuna sığdırmak mümkün olmuştur. İşte buna "mikron teknolojisi" denir. Mikro işlemcilerin her yeni kuşağı bir öncekinden çok daha güçlüdür. 286, 386 ve 486 kuşakları artık demodedir. Günümüzde pentium ve daha üst işlemciler geçerlidir.Ve son olarakta çift çekirdekliler piyasaya çıkmıştır.

Mikro işlemciler; İntel , IBM, AMD ve Cyrix gibi firmalar tarafından üretilir. İntelin mikro işlemcileri yaygın olarak kullanılır.
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR