EKRAN KARTI nedir? EKRAN KARTI özellikleri

Bu makalemizde ekran kartı nedir kısaca özeti, ekran kartı özellikleri, ekran kartı nedir ve özellikleri, ekran kartının özellikleri, ekran kartı nedir ne işe yarar, ekran kartı çözünürlüğü nedir gibi konuları ele alacağız.

Ekran kartı, bilgisayarın yaptığı işlemlerin sonuçlarını monitörler ya da projeksiyon cihazları üzerinden bizim anlayabileceğimiz  şekilde görüntülere dönüştüren bilgisayar parçasıdır. Yani ekran kartları bir bilgisayarın CPU’ sunda işlenen verileri monitöre anlaşılır bir şekilde iletme amacıyla kullanılır. Bilgisayarın yaptığı işlerin sonucu, ekranımızda görüntülenir. Bilgisayar tanıtılırken, elde edilen işlemlerin sonuçlarının alındığı ortam veya cihazlara çıkış ünitesi denilir. Bu itibarla, monitörlerde, yani çıkış araçlarında görülen sonuçlar, ekran kartından gelen bilgilerdir.

 

Çözünürlük
Çözünürlük bilgisayar ekranındaki bulunan pixel sayısıdır. Yatay ve dikey ekrandaki pixel sayısı terimleri ile ifade edilirler. Çözünürlük bir inch’de bulunan pixel sayısı olarak ifade edilse de durum bilgisayar monitörlerinde biraz farklıdır. Bilgisayar monitörü için verilen çözünürlük; bilgisayarın yatay ekseninde ve dikey ekseninde bulunan pixel sayısını verir. Örneğin Bir monitör için 900’e 500 çözünürlük bilgisi veriliyor ise; Bunun anlamı yatay eksende 900; dikey eksende de 500 pixel bulunduğudur. Totalde ise 900*500 pixel görüntülenebilir. Çözünürlük arttıkça görüntülenen şeklin netliği artar; fakat görüntülenen şeklin ise boyutu bilgisayar ekranında küçülür.Yani netlik ve şekil büyüklüğü bakımından da bir ters orantı söz konusudur.
 
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR