RAM ROM nedir? RAM ROM özellikleri

Bu makalemizde rom nedir, rom nedir ne işe yarar, rom nedir özellikleri, ram bellek nedir kısaca, rom çeşitleri, ram ve rom arasındaki farklar gibi konuları ele alacağız.

RAM, "Random Access Memory" (Rasgele Erişimli Bellek) kelimelerinin baş harflerinden oluşan bir kısaltmadır. RAM bilgilerin geçici(temporary) olarak tutulduğu bir hafıza çeşididir. Bilgisayarlar genellikle o an üzerinde çalıştıkları programlar ve işlemlerle ilgili bilgileri RAM diye adlandırılan  bu hafıza bölümünde tutarlar. RAM ve sabit sürücü temel olarak aynı bilgileri saklarlar, ancak işlemcinin RAM'deki bilgilere erişme ve onları işleme hızı, sabit sürücüdeki bilgilere erişme ve onları işleme hızından çok daha büyüktür. Bir RAM çipinde her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor. Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunabilen-yazılabilen hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. RAM çipleri, verileri, transistor ve kondansatör dizileri içindeki, sütun ve satırlarda depolarlar ve özel adreslerde bulunan bu verileri getirmek için bir bellek denetleyici devre kullanır.RAM ne kadar çok olursa o kadar yüksek randıman(performans) elde edersiniz. Ancak genel bir prensip olarak, çalıştırmayı planladığınız programların minimum gereksinimlerinin 2 katını satın almak yoluna gitmelisiniz. Çünkü programlarda belirtilen minimum(asgari) RAM gereksinimleri, programı en düşük ayarlarla ve en düşük performansla çalıştıracağınız durum için düşünülmüşlerdir. Bilgisayarınızda hızlı çalışmak istiyorsanız, RAM'e yatırım yapmalısınız.

Read-Only Memory(ROM) nedir, yanlızca okunabilir bellek, bilgisayarlarda ve diğer elektronik alaetlerde kullanılan depolama birimidir. ROM’ lar bilgisayarlarda hiç değişmeyecek ancak sürekli kullanılan bazı programları saklamak için kullanılır. Bilgisayarın yüklenmesini sağlayan ana program gibi... Bir ROM yongası üreticisinden çıktığında içeriği belirlenmiştir. ROM’ ların RAM’ lerden en önemli farkı, elektrik akımı kesildiğinde RAM’ lerin sakladıkları bilgileri kaybetmelerine rağmen, ROM’ ların etkilenmemeleridir.Yani kısaca bilgisayar fabrikadan çıktığı andan itibaren bilgisayarınızın ROM belleğine yüklenen bilgiler bilgisayar yok edilinceye kadar bilgisayarınızda bulunurlar.
İLGİLİ MAKALELERÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR