DNS nedir? DNS özellikleri

Bu makalemizde dns nedir ne işe yarar, dns nedir kısaca, dns nedir nasıl çalışır, dns özellikleri, dns açılımı nedir gibi konuları ele alacağız.

İnternette bulunan her nesnenin, etkileşime giren her sunucunun bir İnternet Adresi olması zorunludur.DNS (Domain Name System) , yani alan adı sistemi, internetin çok önemli ve bir o kadar da gizli bir yanını teşkil etmektedir. Bu sistemle dünyanın en geniş ve en aktif dağıtılmış veritabanını(database) oluşturarak internetin sürekliliğini sağlar. Aynı zamanda da, internetteki alan adlarının tutulduğu ve "e-posta alma-gönderme sağlayıcılarına" ait bilgilerin de depolandığı yerdir. Bu sistem, biz herhangi bir siteye giriş yaptığımızda yada e-mail gönderdiğimizde devreye girer ve alan adı çözümlemesi (Domain Name Resolving) olarak da bilinen işlemi gerçekleştirerek alan adlarının "64.102.108.400" gibi IP (internet protokolü) karşılıklarını bize sağlar.

Aslında, DNS bir telefon rehberi gibidir ve işimizi büyük ölçüde kolaylaştırmaktadır. Konuşmak istediğimiz birinin telefonunu, rehberde o kişinin ismiyle nasıl arıyorsak, bir siteye ulaşmak isteyince de o sitenin karmaşık IP adresini yazmak yerine https://www.kariyerdersleri.com gibi hatırlaması çok daha kolay olan ismini kullanıyoruz. Aynı şekilde e-posta gönderirken de isim@kariyerdersleri.com gibi bir adres yazıyoruz. Üstelik sitenin IP adresi denilen bu kodu anlık olarak değişebiliyorken, DNS sayesinde, biz IP adresinden bağımsız olarak, yine eskiden yazdığımız internet adresini kullanabiliyoruz ve o isimde arama yapabiliyoruz. Her ne kadar DNS in görevi kolaymış gibi düşünülse de bu yapı bazı zorlukları da beraberinde getirmektedir:

Milyonlarca IP adresi ve onlara bağlı milyonlarca site vardır.

 

Gün içinde milyonlarca adrese ulaşılmak istenmekte, hatta 1 kişi günde yüzlerce IP

adresi talebi yapabilmektedir.

 

IP adresi ve alan adları günlük olarak değişebilmektedir.

DNS’i farklı yapan şey ise dünyada DNS’den başka hiçbir veritabanın bu kadar çok talebe karşılık veremiyor olmasıdır.


DİĞER AĞ/NETWORK KONULARI İÇİN TIKLAYINIZİLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR