Hosting nedir? Hosting özellikleri

Bu makalemizde hosting hizmeti nedir, hosting nedir ne işe yarar, hosting nedir kısaca, hosting özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Satın aldığınız alan adınıza  hazırladığınız web sayfalarını yüklemek için o sayfaların bir yerde yüklü olması gerekir.Hosting bir ya da daha fazla web sayfasının ilgili tüm materyallerinin (sayfalar, resimler, veritabanları kodlar, flash dosyalar vs.) barındırılması, yayınlanması ve korunmasını sağlama işine verilen global bir isimdir. Burada asıl önemli olan  konu ne kadar büyük alana sahip olup olmadığınız değil, ilgili hosting hizmetinin ne kadar hızlı olup olmadığıdır.Bir web sayfasını muhakkak kendi imkanlarınızla da barındırabilirsiniz ancak bu oldukça pahalıya mal olacaktır. Birçok servis sağlayıcı yüksek kapasitede bağlantılar sunmaktadır ve bunlar günümüzde oldukça pahalıdır, birçok müşteri tarafından kullanılan bir sunucu yüksek maliyet yerine daha uygun fiyatlarda web sayfalarınız barındırılabilir.

Hosting işlemlerinde sizler için önemli noktalar şunlardır :

  - Hız
  - Siteniz için size verilecek alan boyutu (MB)
  - Desteklediği programlar ve genel özellikler

HIZ: 

Sitenize ait sayfaların yüklenme hızı burada çok önemli bir unsur oluşturmaktadır. Gezilen sitelerin yavaş olarak gelmesinin yada gelmemesinin iki önemli nedeni vardır. Bunlardan ilki internete bağlandığınız bilgisayarın yeterli aksama sahip olmamasından kaynaklanan sebeblerdir. İkincisi ise hostingden daha doğrusu hosting aldığınız serverdan kaynaklanan sebeblerdir. Hosting aldığınız Serverın internete çıkış hızı düşük ise ya da kapasitesinin üstünde hosting hizmeti veriyorsa doğal olarak sayfalarınızın yüklenme hızı yavaş olacaktır. Ayrıca hız konusu sayfalarınızın boyutu ve hazırlandıkları programlarla da alakalı olduğunu hatırlatalım. HTML formatta hazırlanan sitelerin   flashlı  sitelere oranla  daha yavaş açılması sizde takdir edersiniz ki gayet normaldir. 

VERİLECEK ALANIN BOYUTU:

Size verilecek alan boyutu  ücrete göre de değişiklik gösterir. Siz konusuna göre hazırlayacağınız sitenize ne kadarlık bir alan gerekli ise o oranda hosting alanı talep edeceksiniz. Geniş kapsamlı ve içeriği fazla bir site yapmayı tasarlıyorsanız sitenize verilecek alanın boyutunun  da büyük olması gerekir. Verilecek alan iki açıdan önemlidir; birincisi daha öncede ifade ettiğimiz gibi hazırlanacak sitenin boyutu açısından, ikincisi ise e-mailler açısındandır. Çünkü yapılan tasarımla beraber gelen  E-mailler de aynı alanda depolanır.


SERVER DESTEĞİ:

Web hostingde bir diğer önemli nokta da kullandığınız program ve veritabanının kiraladığınız Server tarafından  destekleniyor olmasıdır. Günümüzde artık internet siteleri tanıtımın yanında hazırlanan dinamik formlar sayesinde daha farklı işlevleri de (İş başvuru formları, kredi kartı ile satış gibi) yerine getirmektedir. Bu tür formların hazırlanması özel programlama dilleri (ASP.NET,PHP,SQL gibi) ile yapılmaktadır. Örneğin ASP.NET destekli bir sitenin çalışabilmesi için sitenin server tarafında ASP.NET ile yapılmış formları destekleyen programların kurulu olması gerekmektedir.


DİĞER AĞ/NETWORK KONULARI İÇİN TIKLAYINIZİLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR