SWİTCH VE HUB nedir? SWİTCH VE HUB özellikleri

Bu makalemizde switch nedir kısaca, hub nedir ne işe yarar, hub ve switch arasındaki farklar, switch ne demek, switch nedir nasıl çalışır, switch hub özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Switch nedir ? Switch, bir TCP/IP ağında verileri MAC adreslerine bakarak yönlendiren donanımdır.Bir başka deyişle network sistemlerinde, LAN içerisindeki aygıtların ortak kullanım için birbirine bağlanmasını sağlayan ve LAN içerisindeki cihazlardan gelen veri paketlerini filtreleyerek sadece ilgili porta gönderen cihazdır .Switchler aynı networkdeki bilgisayarları bağlamaya yararlar .Bir switch, eğer paketin gitmesi gereken MAC adresi kendine bağlı değilse, paketi siler (yani herhangi bir yere yönlendirmeye uğraşmaz). Paket yönlendirmesi router'lar tarafından yapılır. Switch bir hub gibidir fakat bağlandığı bilgisayarın IP adresini kayıt eder. Bir mesaj aldığında bunu yalnızca gönderilmesi gereken bilgisayara yollar. Switchler gereksiz yayın trafiğini engeller ve uygun fiyatlı yüksek performanslı bir network kurmanızı sağlar.

 

Hub nedir? Hub, bir LAN içerisindeki bilgisayarları birbirine bağlayan cihazdır. Hub ’ı bilgisayarlar arasındaki bir terminal olarak da düşünebiliriz. Hub bir uçtan gelen bilgiyi, gitmesi gereken uca yollamıyor, ancak tüm uçlara birden yolluyor.Bu durumda her bilgisayar hub'dan gelen verinin kendine ait olup olmadığını tespit etmek zorundadır.Küçük bir ağ kurulmak istendiğinde bilgisayarları birbirine bağlamak için merkeze konulan bir cihazdır. Hiçbir yönetimi olmayıp sadece bilgisayarları birbirine bağlar. Günümüzde switchlerin fiyatları ile hubların fiyatları aşağı yukarı aynı olduğu için küçük ağlarda da artık switch kullanılmaya başlanmasıyla hublar pek kullanılmaz olmuştur.


DİĞER AĞ/NETWORK KONULARI İÇİN TIKLAYINIZİLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR