MICROSOFT ACCESS NEDİR? ÖZELLİKLERİ

Bu makalemizde access nedir, access nedir özellikleri, microsoft access nasıl kullanılır, access ne demek, access ders notları, access özellikleri, access örnek kullanımı gibi konuları ele alacağız.

Access bir veritabanı programıdır. Veritabanı, bir konuyla ilgili çok sayıda kaydın tutulduğu bir kütüphane olarak nitelendirilebilir. Veritabanı programları, veritabanı denilen kütüphaneyi oluşturmak ve veritabanından istenilen bilgiyi istenildiği şekilde alıp kullanabilmeyi sağlar.Access programına girildiğinde ekranda 3 ayrı seçenek bulunur. Boş veritabanı, yeni bir veritabanı oluşturmak istiyorsak, bu seçenek seçilir. Daha sonra veritabanına bir dosya ismi vermemiz gerekir. Burada veritabanını hangi klasöre kaydedeceğimizi seçer ve dosya adı olarak da bir isim yazılır.

Açılan veritabanında şu bölümler bulunur :

Tablolar : Veritabanının temel nesnesi tablolardır. Bilgilerin asıl tutulduğu yer tablodur. Diğer veritabanı nesneleri tablolar esas alınarak oluşturulur. Bir veritabanında birden çok tablo bulunabilir.
Sorgular : Tablolardaki çok sayıda kayıt içerisinden istenilen kriterlere uyan kayıtları seçerek görebilmek için oluşturulan bir nesnedir.
Formlar : Tablolara doğrudan bilgi girişi yapmak daha zor ve sıkıcı olabilir. Formlar tablolara bilgi girişini kolaylaştıran ve daha anlaşılır bir ekran görüntüsü ile çalışmayı sağlayan nesnelerdir. Paket programlardaki kullanıcı ara yüzü olarak düşünülebilir.
Raporlar : Tablolardaki bilgileri kağıda dökebilmek için değişik şekillerde sayfa dizaynları oluşturmak için kullanılır.
Makrolar : Veritabanında birden çok adımdan oluşan bir işlemin bir seferde yapılabilmesini sağlayan küçük program parçalarıdır.
Modüller : Makrolar ile aynı amaca sahip olmakla birlikte Visual Basic programlama dili komutları ile yazılan küçük program parçalarıdır.


Veritabanında ilk önce tablo oluşturmak gerekir. Tablo oluşturmak için Tablolar bölümünde iken sağ taraftaki Yeni düğmesine basılır. Burada tablo oluşturma seçenekleri gelir. Tablo alanlarını ve alan özelliklerini tek tek kendimiz belirleyeceksek Tasarım görünümü seçeneği seçilerek Tamam düğmesine basılır.Tasarım görünümünde tablo hazırlarken tablonun başlıklarını oluşturacak her bir alanın alan adını, veri türünü ve alanın özelliklerini ayrı ayrı belirleriz.

Alan adı verilirken boşluk verilebilir, Türkçe noktalı harf kullanılabilir. Alan adı en fazla 64 karakter uzunluğunda olabilir.
O alana girilecek bilginin türünü belirtir. Veri türleri şunlardır :

Metin(text): Alfabetik ve sayısal türde her türlü bilgi girilebilen alan türüdür. En fazla 255 karakter bilgi alır.
Not : Bir tablo alanı için metin türünün uzunluğu yetmiyorsa Not türü seçilebilir. Bu tür alanlara 65535 karaktere kadar bilgi girilebilir.
Sayı (number): Tabloda üzerinde işlem yapılabilecek sayısal değerlerin girilebileceği alan türüdür.
Tek
ve Çift : Çok büyük sayılar için ve ondalıklı sayılar için kullanılan veri tipleridir.
Tarih/Saat(date and hour) : Tarih ve saat türündeki bilgiler için tanımlanır.
Para birimi : Parasal değerler için tanımlanır. Bu tür alanlara 15 basamak tamsayı, ondalıktan sonra da 4 basamak bilgi girilebilir.
Otomatik sayı : Bu tür alandaki sayı değeri girilen her kayıtta otomatik olarak artar.
Evet/Hayır : Mantıksal alan türüdür. İki ihtimalli bilgiler için kullanılır.
Köprü : Internet üzerinden bağlantı kurulacak web adresleri girilecekse bunun için köprü türü alan tanımlanır. Bu alandaki bilgiye tıklandığında eğer internet bağlantısı varsa belirtilen web adresine gidilebilir.
OLE nesnesi : Veritabanına resim, ses, film gibi nesnelerin eklenmesi için kullanılır.

 

RESİMLERLE ACCESS DE VERİTABANININ NASIL OLUŞTURULACAĞI

Öncelikle program çalıştırılır ve aşağıdaki gelen pencereden "Create table in design view" bölümüne çift tıklanır.Türkçe kullanan arkadaşlar ilk siradakini seçmelidir.

 

 

Daha sonra gelen pencereden tablomuzda hangi column ların olmasını istiyorsak onlar girilir resimdeki gibi.(not:data type  o hücrede hangi türden veri tipinin olması isteniyorsa o seçilir.)

font-family: 'Times New Roman'; mso-fareast-font-family: 'Times New Roman'; mso-fareast-language: TR; mso-bidi-language: AR-SA">

Daha sonra burası kapatılır o size kaydedip etmeyeceğinizi sorar evet deriz ve tablomuza bir isim veririz ve sonra aşağıdaki sayfa karşımıza çıkar.


 

 

Bu pencereden de ismini vermiş olduğumuz tabloya "kişi bilgileri" ne çift tıklanır ve tablomuz veri girişi yapılacak haliyle aşağıdaki gibi karşımıza gelir.

 

 

Artık sizde access de veri tabanı olusturup kayıt ekleyebiliyorsunuz.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR