GÜVENLİK DUVARI(FIREWALL) NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR

Bu makalemizde firewall nedir ne işe yarar, güvenlik duvarı nasıl çalışır, güvenlik duvarı firewall, güvenlik duvarı özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Güvenlik duvarı, internet üzerinden sizin bilginiz ve isteğiniz dışında bilgisayarınıza erişilmesini engellemek üzere kullanılan bir yazılım ya da donanım olabilir.Bu sayede casus yazılım, virüs gibi tehlikelere karşı bilgisayarınızı daha iyi korursunuz. Ev kullanıcıları için kullanılan güvenlik duvarları genellikle yazılımdan ibaretken, büyük kurumlar ve ağlar donanım temelli güvenlik duvarları da kullanarak, güvenlik için bir katman daha oluşturmaktadırlar.

Güvenlik duvarı nasıl çalışır? Güvenlik duvarı temel olarak bilgisayarızın "kapısında" oturan bir güvenlik bekçisine  benzer. Kimlerin ya da hangi yazılımların bilgisayarınıza giriş yapabileceklerini sıkı sıkı denetler. Güvenlik duvarları genellikle başlangıçta bilgisayarınızın internet bağlantısı da dahil bütün giriş çıkışı engeller, siz yazılımları kullandıkça, size hangi yazılımlara ne kadar erişim hakkı vereceğini sorar.

 

Güvenlik duvarı ilk kurulduğunda öğrenme aşamasındadır, bu nedenle birçok uyarı mesajı verir. Kullanıcı bu mesajları saldırı olarak algılamamalıdır.Unutulmamalıdır ki, güvenlik duvarı hiçbir zaman yüzde yüz güvenlik sağlamaz. Güncellenmemiş ve güvenlik açıkları olan işletim sistemleri, zayıflıkları giderilmemiş programlar ve zayıf parolalara sahip kullanıcı hesapları, güvenlik duvarının arkasında olsa bile güvende sayılmaz. Internet'te korsanlar, korumasız bilgisayarları bulmak için virüs, solucan veya Truva atı gibi kötü amaçlı kodlar kullanır. Bir güvenlik duvarı, bilgisayarınızın bu ve diğer güvenlik saldırılarından korunmasına yardımcı olabilir.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR