Msconfig Nedir, Msconfig Nasıl Ayarlanır, Özellikleri Nelerdir?

Bu makalemizde msconfig ayarları nasıl yapılır, msconfig nedir, msconfig özellikleri, msconfig ayarları windows 10, msconfig ayarları windows 7, windows 7 msconfig nasıl açılır, msconfig nasıl girilir gibi konuları ele alacağız.

Kısaca anlatmak gerekirse msconfig; Windows işletim sisteminde bilgisayar açılırken çalışacak olan programların ve işlemlerin ayarlandığı yönetim yeridir. Buradaki ayarlamalar ile istediğimiz programları pc açılırken başlatabilir istediklerimizi ise engelleyebiliriz.

Msconfig Nasıl Ayarlanır?

1.) Msconfig yapılandırmasına girmek için yapmamız gereken Başlat menüsü altındaki Çalıştır komut kısmına “msconfig” komutunu girerek tamam tuşuna basmamız gerekmektedir. Bu işleme ait resimli anlatım aşağıdadır.

2.) Bu aşamadan sonra karşımıza msconfig yönetim paneli gelmektedir (Sistem Yapılandırma Yardımcı Programı). Aşağıdaki resimde belirlenen numaralara göre anlatımlar aşağıda yapılmıştır.

1: Başlangıçta uygulanacak hareketlerin seçildiği bölümdür. Olduğu gibi bırakılmasında yarar vardır.
2: System.INI yapılandırma dosyasına göre başlangıçta çalışacak system.ini parçaları buradan belirlenir veya belirli olan parçalar iptal edilir. Olduğu gibi bırakılmalıdır.
3: Win.INI yapılandırması ile çalışacak uygulamalar buradan belirlenir. Normal ayarlarda kalması önerilir.
4: Boot.INI, Bilgisayar açılırken uygulanacak komut yapısı buradan ayarlanır. Kendi oluşturduğunuz boot.ini dosyasını uygulamak için 1 numaralı seçenekteki ayarlardan “Değiştirilen BOOT.INI Dosyasını Kullan” seçeneğini aktifleştirmeniz gerekmektedir.
5: Bizim asıl ilgilendiğimiz 2 bölümden bir tanesidir. Windosws işletim sistemi açılırken kendi gereksinimi olan program parçalarıyla bazı diğer programların hizmet parçaları (update, lisans, feed) bu bölümde ayarlanır. Windowsun kendisi için kullandığı kritik dosyaların açılmasını engellememeniz için bölüm alt tarafında bulunan “Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle” seçeneğini aktif etmemiz gerekir. Bu seçeneği aktif ettikten sonra geriye sadece sonradan yüklediğimiz programların hizmet bölümlerinden bazıları kalmaktadır.

Mesela bir virüs programının update kısmını bilgisayar açılırken açılmamasını istiyorsak. Programın update hizmetini veren açılış komutunu Hizmetler bölümü altından bulup seçeneği pasif hale getirmeliyiz. Aşağıdaki resimde örnek bir pasif hale getirilmiş virüs programı ve microsoft hizmetlerinin gizlenmiş hali bulunmaktadır.

Bu ayarlamadan sonra alt tarafta bulunan uygula butonuna basmamız yeterli olacaktır.

6: Bu kısımdaki programların 5 numaradan farkı ise hizmet programları değil, sonradan yüklediğimiz asıl programların birçoğudur. Örnek verecek olursak msn messenger programını veya bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan ve simge durumuna geçen – quicktime, winzip, bluetooth programları ve daha bir çok programı bu kısımdaki seçimleri kaldırarak (tickleri kaldırmak) bilgisayar açılırken otomatik olarak açılmaz hale getirebiliriz. En çok sorunlarda bir tanesi olan Bilgisayar açılırken çalışan programlar tamamen bu bölümden ayarlanmaktadır. İstediğini programın seçeneğini kaldırın ve işlemi bitirin.

3.) Tüm ayarlamaları yaptıktan sonra uygula seçeneğine tıklayıp ardından Kapat butonuna basmalıyız. Kapat butonuna bastıktan sonra “Bilgisayarı yeniden başlatma” ile ilgili bir uyarı ile karşılaşacağız. Eğer herhangi bir işiniz yok ise yapılandırma ayarlarının etkin hale gelmesi için bilgisayarınızı yeniden başlatın. Eğer bir işiniz var ise daha sonra yeniden başlatın (Başlatmadan Çık).

Bilgisayar yeniden başlayıp açıldıktan sonra bir uyarı ile daha karşılaşacaksınız. Bu uyarıdaki seçeneği işaretleyip Tamam tuşuna bastıktan sonra tüm yapılandırmanız ayarlanmış olacaktır. Bu yapılandırma ayarlarını bios boot ayarlarından farklı, sadece işletim sisteminde çalışan programlar üzerine etki ettiğini unutmayın.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR