BİLGİSAYAR SOLUCANI(WORM) NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Bu makalemizde bilgisayar solucanı nedir kısaca, bilgisayar solucanı özellikleri, bilgisayar solucanı ile ilgili bilgi, ünlü bilgisayar solucanları, solucan virüsü temizleme, worm virüsü nasıl temizlenir gibi konuları ele alacağız.

Bilgisayar solucanı, ana bilgisayarlara saldıran ve ağ aracılığıyla yayılan kötü amaçlı kod içeren bir programdır.Solucan denen yazılımlar aslında virüslerin belli karakteristikler gösteren bir alt türüdür. Solucan denilen yazılımlar bulaştıkları bilgisayarda hızlı bir şekilde kopyalarını oluştururlar ve başka bilgisayarlara ve kullanıcılara da kendilerini göndermeye çalışırlar. Solucanlar, örneğin adres defterinizdeki herkese sizden habersiz bir şekilde kendilerini gönderebilir.Bunu da yaparken genelde elektronik postalar aracılığı ile yaparlar.

Solucanlar ne gibi bir tehlike oluşturur? Solucanlar sizin bilgisayarınızı yavaşlattıkları ve kendilerini bulaştırmak için internet bağlantınızı kullandıkları için size zarar verdikleri gibi, e-posta yoluyla bulaşmaya çalıştıklarında e-posta sisteminin tamamına çok büyük bir yük getirmekte ve toplumun tamamına zarar vermektedirler. İçinde solucan olduğu belli olan ve okunmadan silinen e-postaları silmek için harcanan vakit bile, toplum için önemli bir kayıptır.Değil mi?

Virüs ile solucan arasındaki en temel fark, solucanların kendilerini çoğaltabilmesi ve dolaşabilmesidir. Ana bilgisayar dosyalarına (veya önyükleme kesimlerine) bağlı değillerdir.
Solucanlar iki şekilde sınıflandırılabilir:

·         e-posta – kendisini kullanıcının iletişim adresleri listesinde bulunan e-posta adreslerini kullanarak dağıtan ve

·         - çeşitli uygulamalardaki güvenlik açıklarından yararlanan.

Bu nedenle solucanlar bilgisayar virüslerinden daha uzun ömürlü olabilir. İnternet kullanımı sayesinde, ortaya çıktıktan sonra birkaç saat içinde, hatta bazı durumlarda bir kaç dakikada tüm dünyaya yayılabilir. Bağımsız olarak ve hızlı bir şekilde çoğalabilme özelliği nedeniyle, solucanlar virüs gibi kötü amaçlı yazılımlar türlerinden daha tehlikelidir.
Sistemde etkinleştirilen solucan çeşitli sıkıntılara neden olabilir: dosyaları silebilir, sistem performansını düşürebilir, hatta bazı programları devre dışı bırakabilir. Doğası gereği diğer sızıntı türleri için "taşıma" hizmeti görür. Bilgisayarınız bir bilgisayar solucanından etkilendiyse, etkilenen dosyalar kötü amaçlı kod içerebileceğinden bu dosyaları silmenizi öneririz.

En çok isim yapmış solucanlara örnek olarak: Lovsan/Blaster, Stration/Warezov, Bagle ve Netsky verilebilir.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ

Zalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR