SQL NEDİR, ÖZELLİKLERİ NELERDİR? ÖRNEK ÇALIŞTIRILMASI

Bu makalemizde sql nedir nasıl öğrenilir, sql nedir ne işe yarar, sql özellikleri, sql ders notları, sql başlangıç, sql dili öğren, sql dili nedir, mssql nedir, sql komutları ve örnekleri gibi konuları ele alacağız.

SQL (Structured Query Language) kendisi bir programlama dili olmamasına rağmen bir çok kişi tarafından programlama dili olarak bilinir. SQL herhangi bir veri tabanı ortamında kullanılan bir alt dildir.  SQL ile yalnızca veri tabanı üzerinde işlem yapabiliriz. SQL cümleceikleri kullanarak veri tabanına kayıt ekleyebilir, olan kayıtları değiştirebilir silebilir ve bu kayıtlardan listeler oluşturabiliriz. SQL cümlecikleri genellikle aynı olmakla birlikte farklı veri tabanı ortamlarında değişebilmektedir. Ayrıca veri tabanlarının kendilerine özgü sql komutlarıda vardır.


MICROSOFT SQL SERVERDA VERİTABANI OLUŞTURMA

Öcelikle sql 2005 server çalıtırılır ve aşağıdaki ekranımız açılır.
Daha sonra aşağıdaki gibi en soldaki "Databases" isimli klasöere sağ tıklanır ve "New Database" seçilir.

Sonra aşağıdaki gelen ekrandan "Database name:" yazan yerden veritatanımızın adını yazarız .


Adını yadıktan sonra aşağıdaki gibi en alttakş  "OK" tuşuna basarz.Sonra gelen aşağıdaki pencerede bulunan adlandırmış olduğumuz veritabanı ismine çift tıklarız(ben deneme ismini verdim veritabanıma). 
Sonra gelen aşağıdaki sayfadan "Database Diagram" a sağ tıklayıp "New Database Diagram" ı seçeriz.


Sonra  gelen aşağıdaki beyaz diagram sayfasının üstüne sağ tıklayıp "New Table" ı seçeriz.
Sonra tablomuzun adını yazarız aşağıdaki gibi.
Daha sonra  gelen aşağıdaki bölümde "Column Name" ve bunların "Data type" larını belirledikten sonra bu tablomuz için keyword(anahtar kelimelerimizi seçeriz.Ben bu tablo için anahtar kelime olarak isim ve soyadını seçtim siz de tablonuza uygun olanları seçebilirsiniz.Seçerken de satır seçin sonra üstte menüdeki anahtar işaretine tıklayın böylece o satırı anahtarlı hale getirin.
Sonra bu sayfayı kapatın ve aşağıdaki sayfadan "Tables" klasörüne çift tıklayın.Sonra  gelen sayfadan tablo isminize sağ tıklayıp "Open Table" deyin.
Sonra  gireceğiniz verilerinizi tabloya girin.Sonra  bu sayfayı kapatın ve aşağıdaki pencereden menülerden "New Query" i seçin.
Sonra gelen sayfanın beyaz bölümüne aşağıdaki satırı yazın ve menülerdeki kırmızı ünlem işaretli "Execute" butonuna basın ve bu arada şunu unutmayın"Execute" nin hemen yanındaki boşluktada  sizin veritabanınızın adı olmalı; neydi bizim veritabanımızın ismi "deneme",görüyoruz ki denme seçili o zaman sorun yok "Execute " yapabiliriz."Execute" basdıktan sonra bizim bu "select * from personel" satırmızın personel tablosunu aşağıdaki gibi getirdiğini göreceğiz. Bütün personel bilgilerini görmek istediğimiz için select(seç) den sonra * yazdık.From personel den anlayacağımız da hangi tablodan seçim yapacağımızdır.
Artık siz de sql de varitabanı oluşturup bunlarla ilgili query ler(sql komutları) yazabiliyorsunuz.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR