Windows Xp Format Atma

Bu makalemizde xp format nasıl atılır, xp forma atma resimli, windows xp sıfırlama, xp format atma özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Windows XP’ye Nasıl Format Atabilirim? – Kurtarma Konsolu Yöntemi

1.) Bilgisayarınızdaki önemli dosyaların yedeklerini almanızı öneririz. Eğer tüm sürücülere format çekmeyi düşünüyorsanız, bilgisayarınızdaki verileri cdlere kaydetmelisiniz.

2.) İlk olarak yapılması gereken çalışır durumda bir windows xp cdsi bulmak olmalıdır.

3.) Elinizdeki windows xp cd sini bilgisayara takınız ve bilgisayarı yeniden başlatınız. Bilgisayarıız yeniden başlarken bios menüsüne giriniz. Bu menüye girmek için genellikle Delete veya F12 tuşlarına bilgisayar daha açılmaya başladığı sıralarda basılarak girilmektedir. Aşağıda örnek bir bios ekran görüntüsü bulunmaktadır.

4.) Bios menüsünden Boot menüsüne girmelisiniz. Anakartların birçoğunda bu menü değişik bölümlerde bulunduğu için biraz aramanız gerekmektedir. Anakartlarda bu menünün bulunduğu alt menü isimlerinden bazıları;
» Advanced Bios Features
» Bios Features Setup
» Boot

Bu üst menülerden biri anakart biosunuzda bulunmaktadır. Menülerden sizde olana girerek first boot device (ilk yükleme aygıtını) cd rom olarak değiştirmelisiniz. Gerekli değişimi yaptıktan sonra bios ayarlarını kaydedip çıkış yapın. Aksi taktirde taktığınız xp cdsi hiçbir zaman açılırken aktif olmayacaktır. Bazı durumlarda biosunuz zaten cdrom öncelikli başlamaya ayarlanmıştır fakat bu gibi nadir durumlarla karşılaşmamak için bios ayarlarınızı kenidiniz yapın.

5.) Tüm bu işlemlerde sonra bilgisayarınız açılırken “cd den önyükleme için lütfen bir tuşa basınız…” şeklinde bir uyarı çıkacak, bu sırada herhangi bir tuşa veya enter’a basınız.

6.) Bu aşamadan sonra bilgisayarınız cd üzerinden bazı gerekli dosyaları kopyalamaya başlıyacak ve bir süre bekledikten sonra (yaklaşık 3 -10 dakika) karşınıza mavi bir ekran gelecek. Bu ekran geldiği zaman (R) Tuşuna basarak Onarma Menüsünü Çalıştırınız.

7.) Onar Tuşuna basıldıktan sonra yine bir süre beklemeniz gerekecektir. Bekleyişin ardından karşınıza siyah bir msdos ekranı gelecektir. Bu arada ekranda klavye düzeni ile ilgili bir uyarıda bulunacaktır. Bu aşamda bekleyerek bilgisayarın klavye düzenini kendisinin seçmesini sağlayın.

8.) Bu işlemde bittikten sonra sizden hangi windows oturumu ile işlem yapmak istediğinizi soran bir uyarı gelecek. Alt tarafta numara ve yanında işletim sistemi kurulu olan bölge yazılı bir kısım olacak. %99 ihtimalle bilgisayarınızda tek işletim sistemi kurulu olduğu sürece (1) Tuşuna basarak ve ardından Enter tuşu ile seçiminizi onaylayın.

9.) Bu işlemler bitikten sonra size yönetici parolası sorulacaktır. Bir önceki işletim sistemi kurulumu sırasında yönetici parolası girdiyseniz onu yazarak devam edin eğer hiçbir parola girmediyseniz boş bırakıp Enter’a basarak devam edin.

10.) Bu aşamadan sonra artık yapmamız gereken tek işlem formatı başlatmak olacaktır. Bunun için kod satırına.

format c:

Yazarak Enter’a basın. Size tekrar soracaktır “bu sürücüyü biçimlendirmek istediğinize eminmisiniz” ve tüm bilgiler kaybolacaktır şeklinde bir uyarı gelecektir. Biçimlendirmeye devam etmek için “E” harfine basıp ardından Enter’a basarak format işlemini başlatın.

Tüm işlemler bu kadar ekranda format işleminin uygulandığını göreceksiniz. Diğer sürücelerinizede format çekmek istiyorsanız, C sürücüsü ile işlem bittikten sonra format d: komutunu girerek aynı adımları uygulayın ardındanda var ise format g: diyerek gerekli adımları uygulayın. Herbir sürücünüze format komutuyla ayrı ayrı format çekebilirsiniz. Fakat formattan sonra o sürücüdeki tüm dosyaların kaybolacağını unutmayın.

Windows XP’ye Nasıl Format Atabilirim? – Kurulum Yöntemi

1.) Bu yöntemin bir önceki yöntemden farkı ise format atma işlemini işletim sistemini kurma sırasında yapmamızdır. Bir önceki format tekniğindeki 6. adıma kadar tüm aşaalr aynı. Fakat 6. adımda bastığımız (R) tuşu yerine burda ise direk Enter tuşuna basacağız. Yani Ön yükleme yapılıp mavi ekran gelince Enter tuşuna basarak kurtarma konsoluna değil, kurulum sayfasına geçeceğiz.

2.) Daha sonra karşımıza gelen sayfadaki lisans sözleşmesini kabul etmek için (F8) tuşuna basağız.

3.) Bu aşamdan sonra Karşınıza gelen ekranda, alttaki menüden format atmak ve işletim sistemini kurmak istediğimiz sürücüyü seçerek Enter tuşuna basıyoruz.

4.) Karşımıza gelen sayfadaki seçeneklerden “Bölümü NTFS dosya sistemini kullanarak biçimlendir” seçeneğini seçerek Enter’a basıyoruz. Burda hızlı biçimlendir seçeneğini seçmemenizi öneririz. Aşağıdaki resimde, bu seçenek sayfasında neresinin seçilmesi gerektiğini (ingilizce menü) görmektesiniz.

Bu aşamadan sonra bilgisayar format atmaya başlıyacaktır. Format bittikten sonra ise bilgisayar otomatik olarak kuruluma başlıyor ve kurulum için gerekli olan dosyaları cd-rom’dan bilgisayara yükleme ekranı karşınıza geliyor. Bizim format önerimiz ikinci seçenekte belirttiğimiz öneridir. Fakat birinci seçenekteki yöntemde birçok kişi tarafından kullanılan ve aynı zamanda diğer sürücülerede format atma imkanı tanıyan bir seçenektir.


DİĞER YAZILIM KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR