Port Nedir?

PORT nedir?


Bu makalemizde bilgisayar portları nedir, port özellikleri, port nedir ne işe yarar, internet portu gibi konuları ele alacağız.


2 türlü Port kavramı vardır. Bunlardan birincisi, donanım ürünlerinin ve cihazların bilgisayarlarla iletişimini sağlayan fiziksel bağlantı ara birimleridir. Bu fiziksel bağlantılar(portlar) yardımıyla bilgisayarımıza “yazıcı”, “klavye” gibi donanımları bağlayabiliyor; bu cihazlarla bilgisayarın iletişim kanallarını oluşturabiliyoruz.

Bu yazımızda işleyeceğimiz kavram ise sanal ortamda kullanılan ve işletim sistemi tarafından adeta dış dünyaya açılan kapı olarak algılanan Port kavramıdır. Bu anlamadaki Port terimi soyut bir kavram olmakla birlikte bilgisayarımızın veri akışı ve işlemlerin gerçekleşmesi sürecinde önemli bir yere sahiptir.
Günümüz dünyasında birçok işletim sistemi birden fazla programın aynı anda alışmasına izin vermektedir. Bu programlardan bazıları dışarıdan gelen  istekleri (istemci-client/request) kabul etmekte ve uygun gördüklerine cevap 

(sunucu-server/response) vermektedir.İnternette dolaşırken P2P ağlarına bağlanıp dosya indirebiliyor ya da mesajlaşma yazılımlarıyla sohbet edebiliyor. Tüm bu işlemleri gerçekleştirirken, bilgisayarımıza o an çalıştırdığımız programlar nispetinde farklı bilgi paketleri gelmektedir. Peki bu bilgi paketleri, ilgili programlara nasıl paylaştırılmakta, ve gönderilmektedir?

Yukarıdaki sorunun cevabını Port kavramının işlevinde bulacağız. Bilgisayarlarımızda bazı bağlantı noktaları ve kanalları mevcuttur. Bu kanallar belirli sayısal değerlerle ifade edilmekte ve programlar tarafından kullanılmaktadırlar. İşte bu kanallara Port denmektedir.
Birbirinden farklı yapıya ve işleve sahip programlar, İnternet ortamındaki sunuculardan veri almak ve veri göndermek istediğinde bu bağlantı noktalarını(Portları) kullanırlar. Yani portları kullanarak, işlem kargaşası ve verileri düzenleme sorunları önlenmiş olur.


Örnek verecek olursak ; bugün birçok bilgisayar kullanıcısı  tarafından kullanılan MSN Messenger yazılımı, 1863 no’lu Port’u kullanarak kullanıcıların iletişim gerçekleştirmesini sağlamaktadır. Yine Internet Explorer ile İnternet sitelerinde gezinirken aslında 80 numaralı Port üzerenden veri alışverişi yapıyoruz. Bu farklı port  kanalları sayesinde, kullanıcılar her iki programı da aynı anda kullanmak istediklerinde, veri portları ayrılmış oluyor. Bu da programların verimli çalışmalarını, veri hatalarının en aza indirilmesini ve karmaşayı önlüyor.

Sistemlerimizde 65.535 adet farklı Port kanalı bulunduğu da unutmadan belirtelim.


ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZZalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR