ALAN ADI nedir?

Bu makalemizde internet alan adları, alan adı nedir ne işe yarar, alan adı nedir kısaca, alan adı domain özellikleri, alan adı çeşitleri, domain türleri gibi konuları ele alacağız.

Alan Adı Nedir? İngilizce'si Domain Name olarak adlandırılır.Alan adı internette kullanacağınız ulaşım adresinizdir. kariyerdersleri.com,emu.edu.tr gibi.Web sitenize ulaşmak isteyen ziyaretçiler, bu adresi kullanırlar. İnternet üzerinde aynı adres 2 kere kullanılamaz, başka bir deyişle adınıza tescil ettirdiğiniz adresten dünyada tektir. Bu durum sebebiylede, başkası tarafından tescil ettirilmiş bir adresi satın alamazsınız.

 

Alan adları 2 çeşittir  bunlar  .com uzantılı olanlar ve ülke kodu olanlar.Ülke kodu olanların sonuna ülke kodları eklenir.

Birkaç ülke kodu sayarsak:

tr Türkiye

ca Kanada
uk İngiltere
de Almanya

 

Alan türleri ise o sitenin nasıl bir kuruluşa ait olduğunu gösterir. Birkaç alan türü sayarsak:

com Ticari kuruluş veya şirket
edu Eğitim kurumu
gov Devlet kuruluşu
mil Askeri kuruluş
net Internet hizmeti sunan kuruluş
org Kar amacı gütmeyen kuruluş


Alan adları(Domain Names) her ülkede belirlenmiş kurumlarca dağıtılırlar. Türkiye’de alan adı işlemleri ODTÜ (Orta Doğu Teknik Üniversitesi) tarafından yapılmaktadır.


ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR