TRUVA ATI(TROJAN) nedir?


Bu makalemizde Truva atı nedir kısa bilgi, Truva atı virüsü ne yapar, trojan nedir ve kurtulma yolları nelerdir, Truva atı virüsü özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Truva atı nedir? Mitolojideki Truva atı nasıl bir armağan gibi görünüp, aslında Troya kentini ele geçirecek Yunanlı askerleri taşıyorduysa; bugünün Truva atları da yararlı yazılımlar gibi görünen bilgisayar programlarıdır, ancak güvenliğinizi tehlikeye atar ve pek çok zarara yol açarlar. Yakın geçmişteki bir Truva atı, Microsoft güvenlik güncelleştirmeleri olduğu iddia edilen eklerin bulunduğu bir e-posta görünümündeydi, ancak ekteki dosyaların virüsten koruma ve güvenlik duvarı yazılımlarını devreden çıkarmayı hedefleyen virüsler olduğu ortaya çıktı. Truva atı, yararlı gibi görünen ancak aslında büyük zararlara yol açan  bilgisayar programlarına denir. Truva atlarının iki türü vardır. Birincisi,kullanışlı bir programın biri tarafından tahribata uğratılıp içine zararlı kodlar eklenip program açıldığında yayılan çeşidi. Örnek olarak çeşitli hava durumu uyarı programları, bilgisayar saati ayarlama yazılımları verilebilir. Diğer tür truva atı  ise bağımsız bir program olup başka bir dosya gibi görünür. Örnek verecek olursak oyun dosyası gibi kullanıcıyı aldatmaya yönelik bir takım sevkedici karışıklık ile programın harekete geçirilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.Truva atları, ücretsiz olarak yüklediğiniz yazılımlarda da bulunabilir. Güvenmediğiniz bir kaynaktan kesinlikle yazılım yüklemeyin. Microsoft güncelleştirmelerini ve düzeltme eklerini her zaman Microsoft Windows Update veya Microsoft Office Update'ten yükleyin.


ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR