XML nedir?


Bu makalemizde xml nedir nasıl kullanılır, xml açılımı, xml özellikleri, xml nasıl yapılır, xml formatı nasıl olur gibi konuları ele alacağız.

XML Nedir? Bağımsız bir kuruluş olan W3C (World Wide Web Consortium) organizasyonu tarafından tasarlanan ve herhangi bir kurumun tekelinde bulunmayan XML (Extensible Markup Language), kişilerin kendi sistemlerini oluşturabilecekleri, kendi etiketlerini tanımlayarak çok daha rahat ve etkin programlama yapabilecekleri ve bu belirlenen etiketleri kendi yapıları içerisinde özelleştirebilecekleri esnek, genişleyebilir ve kolay uygulanabilir bir meta dildir.
Verinin tanımlanması  için kulanılır. HTML’deki yapının aksine XML’de kullanılacak olan taglar önceden tanımlı değildir. Yani bir XML dökümanının yapısı tamamıyla kullanıcı tarafından oluşturulur.Verinin tarif edilmesi için DTD adı verilen yapılar kullanılmaktadır. XML ve DTD’nin birlikte kullanılması ile dökümanlar kendini tarif eden bir yapı halini alırlar.

XML ve HTML arasındaki en belirgin fark XML’in verinin kendisiyle ilgilenmesi HTML’in ise verinin sunumuyla ilgilenmesidir.Buna bağlı olarak HTML dökümanları veriye ilişkin şekillendirme bilgilerini içerirken XML dökümanları ise verinin tanım bilgilerini içermektedir. XML’in tasarım amaçlarından biri de verinin taşınmasıdır.

Bütün bunlardan sonar şunları söyleyebiliriz:
1- XML verileri tanımlamak için bir standart oluşturmak üzere tasarlanmıştır.
2-XML dil olarak markup dil'leri yaratmaya yarar.
3-XML verileri tanımlamak için kullanılan bir teknolojidir.
4-. XML hem bir teknolojidir hem de bir dildir.
5-XML verileri standart bir şekilde tanımladığından web'te veya herhagi iki program arasında veri alış verişini basitleştirmektedir.
Burada şunu da belirtmek gerekir ki XML’i HTML’in yerine geçecek bir dil olarak düşünmek yerine HTML’in tamamlayıcısı,bütünleyicisi olacak olan bir dil şeklinde düşünmek daha uygundur.Gün geçtikçe daha da yaygınlaşan XML için geleceğin web dili yorumları yapılmaktadır.


ÜCRETSİZ KPSS VİDEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR