BÖBREK YETMEZLİĞİ, ÜREMİ


Bu makalemizde böbrek yetmezliği nedir, böbrek yetmezliği nedenleri, böbrek yetmezliği tedavisi, böbrek yetmezliği belirtileri, böbrek yetmezliği sebepleri nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Böbreğin normal işlevlerini yerine getirememesidir. Böbrek yetmezliği geliştiğinde böbreklerin şu görevlerinde önemli  aksamalar olur:

1- Zararlı (toksik) maddelerin vücuttan idrar yoluyla uzaklaştırılmasında
2- Fazla suyun uzaklaştırılmasında
3- Kan basıncının (tansiyon) kontrol edilmesine yardımda
4- Kan hücrelerinin yapımının kontrol edilmesine yardımda
5- Kemiğin güçlenmesine yardımda

Sağlıklı bir tek böbrek tüm bu görevleri yerine getirebilir. Kişide  böbrek yetmezliğine ait şikayet ve bulguların oluşması için her iki  böbreğin de görevlerini yapamaması gereklidir.  Bu görevlerin yerine getirilmesindeki aksama ilerleyici ve geriye  dönüşsüz olarak meydana gelirse bu duruma kronik böbrek yetmezliği  adını veriyoruz. Ancak görev kaybı saatler veya günler içinde meydana  geliyorsa ve geriye dönüş ihtimali varsa, bu duruma akut böbrek  yetmezliği diyoruz.

 

Akut böbrek yetmezliği

 

Sağlıklı böbreğin çalışmasını engelleyen ani bir olay meydana gelmiştir.Bu olaylar;

 

Tansiyonun ani bir şekilde düşmesi

Kazalar, büyük kanamalar

Böbrek enfeksiyonları

Zehirlenmeler

İlaçlardan kaynaklanan allerjik olaylar

Geçirilen büyük ameliyatlar

İdrar yollarında oluşabilecek tıkanmalar

Büyük yanıklar

 

Bu tür böbrek yetmezlikleri genellikle tamamen iyileşebilir, ancak müdahale edilmediğinde ölümcül olabilir veya hasta kronik böbrek yetmezliğine girebilir.

 

Kronik böbrek yetmezliği

 

Böbreklerin, görevlerini çeşitli nedenlerle ve geriye dönüşümsüz olarak yapamamasından dolayı, ortaya çıkan durumdur.
Uzun bir zaman sürecinde gerçekleşir ve genellikle iyileşmez.

 

Kronik böbrek yetmezliğinin nedenleri

 

Yüksek tansiyon

Sistemik hastalıklar

Böbrek kistleri

Kanamalar

Bazı ilaçlar

Glomerülunefrit

Veziko-Üretral reflü

Bilinmeyen nedenler

 

Böbrek Yetmezliği Belirtileri


Gece idrara kalkma, halsizlik, nefes darlığı, çarpıntı, idrar miktarında azalma, hipertansiyon, el, ayaklar ve göz etrafında şişmedir. Böbrek yetmezliğinin erken dönemlerinde belirtiler çok silik olabilir, tek belirti sık gece idrara kalkma olabilir. Gece idrara kalkma akşam çok sıvı (çay, su, karpuz...) alanlarda veya prostat hastalığı olanlarda da görülebilir. Gece idrara kalkan bir hastada başka bir neden yoksa bunun nedeni böbrek yetmezliği olabilir. Bu nedenle sık sık gece idrara kalkanların mutlaka böbrek yetmezliği yönünden araştırılmaları gereklidir. Bu amaçla kan ve idrar incelemeleri yapılmalıdır.

 

Böbrek Yetmezliği Tedavisi

 

Böbrek yetersizliği çok ilerlerse son dönem böbrek yetersizliği ortaya çıkar. Böbrekler kanı temizleme görevini hiçbir şekilde yapamaz. Kandaki zararlı atıkların düzeyi yükselir. Ayrıca, kan tuzları normal sınırların dışına çıkar. Bunlardan en önemlisi potasyumdur. Kan potasyumu normalin çok üzerine çıkarsa hayati tehlike belirir. Bu aşamaya gelen hastaların böbreklerine başka tedavi yöntemleri ile yardım etmek gerekir.

Kronik böbrek yetersizliği önceden çok sık olarak ölüme yol açmaktaydı. Ancak , günümüzde çok etkin bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu nedenle, son dönem böbrek yetmezliğinden korkmamak ama bu hastalığa karşı bilinçli olmak gerekir. Son dönem böbrek yetersizliği ortaya çıktığında sadece ilaç kullanarak hastayı tedavi etmek mümkün olmaz. Burada böbreğin görevlerini üstlenecek başka tedavi yöntemleri gereklidir. Bu yöntemler başlıca 2 tanedir :

 

1-Diyaliz

2-Böbrek nakli

 

Diyaliz iki şekilde uygulanabilir.

 

Hemodiyaliz (makine diyalizi)

Periton diyalizi (karın diyalizi)

 

Böbrek nakli, hastaya başka bir kişiden alınan yeni bir böbreği takarak vücuttaki zararlı artıkları temizlemektir. Böbrek nakli de iki ayrı tür vericiden yapılabilir

 

Canlı vericiden

Kadavradan (yeni ölmüş bir kimseden)


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR