CİLT LEKELERİ


Bu makalemizde Cilt Lekelerinin Nedenleri, cilt leke çeşitleri, cilt lekeleri tadavisi, cilt leke türleri, cilt lekeleri neden oluşur gibi konuları ele alacağız.

En sık rastlanan kozmetik sorunlardan biri de cilt lekeleridir.Cilt lekesi değişik nedenlere bağlı olarak çıkabilmektedir. Son zamanlarda leke tedavisi konusunda önemli gelişmeler olmuştur. Bu yazımızda lekelerin nedenlerini ve uygulanan tedavi yöntemlerini incelemeye çalışacağız.

 

Cilt Lekelerinin Nedenleri

Güneş

Hormonal değişiklikler ve gebelik

Bazı sistemik hastalıklar

Genetik yatkınlık

Enfeksiyon hastalıkları(mantar vb.)

Yanlış kozmetik kullanımı, ağızdan alınan bazı ilaçlar

 

Leke Türleri

 

Şarap Lekesi

 

Doğum lekesi yeni doğanların %25 ‘ inde görülebilen damarsal bir anomalidir. En sık olarak ensede ve göz kapağında ortaya çıkar. Bu bölgedeki doğum lekesi genellikle okul çağına kadar kaybolur. Sağlık açısından herhangi bir risk taşımazlar.

Şarap lekesi 1000 çocuktan 3’ünde görülür. Genellikle doğumda veya hemen sonra ortaya çıkar. Şarap  lekesi pembe veya koyu mor renkte olabilir. Sıklıkla tek taraflı ortaya çıkar. En çok boyun ve yüzde görülür. Ancak vücutta da ortaya çıkabilir.

Zamanla renkte koyulaşmalar ve deride kalınlaşmalar olabilir.Bu tür doğum lekesinin çarpma veya vurma ile deride kanama riski vardır. Şarap lekesi olanlarda mutlaka göz ve nörolojik muayene gereklidir. Çünkü göz ve beyinle ilgili problemler olabilir.

Şarap lekeleri lazer tedavisi ile giderilebilir. Bu konudaki en etkin lazer flashlamp pulsed dye lazer’dir. Bazı vakalarda İntense pulsed light (IPL) etkili bulunmuştur.

 

 

Melasma (Cloasma)

 

Doğum kontrol hapları  ve hamilelik sırasında oluşan hormonal değişimler, melanin pigmentin aşırı üretimine neden olabilir,bu artış ile birlikte en çok güneş gören yanak,alın ve çene gibi bölgelerde boyutları büyük, lekeler oluşabilir, oluşan lekeler tekrarlayan hamileliklerle birlikte  artış gösterebilir.

 

Yaygın Hiperpigmentasyon

 

Böbrek üstü bezi yetmezliği ile oluşan addison hastalığı,hipertiroidizim  ve hemokromatoz  hastalığında yaygın renk değiliklikleri görülür.

 

Et Benleri

 

Et benleri tip dilinde skin tas veya acrochordons olarak bilinmektedir.Et benleri en çok orta yaşlı ve yaşlı kişilerde görülmektedirler. Şişmanlık, hamilelik, menopoz ve hormon hastalıkları et benlerinin çoğalmasına sebep olabilirler.

Et benleri en çok boyun, koltuk altı, üst gövde ve göz çevresinde ortaya çıkarlar. Ağrısız oluşumlardır ve zamanla büyüyebilir ve çoğalabilirler. Nadiren et benleri tahriş olup renkleri koyulaşabilir ve ağrılı hale gelebilirler. Tek veya çok sayıda 1–3 mm çaplı ten veya kahve renkli, yumuşak ve saplı oluşumlardır.

Son yıllarda yapılan araştırmalarda et benlerinde %80 Humsan papilloma virüs tespit edilmiştir. Et benleri çok fazla sayıda ve yaygınsa, hastada bağırsak polipleri ve hormon bozukluğu araştırılmalıdır.

 

Tedavide kullanılan yöntemler

Radyofrekans

Kryoterapi ( buz tedavisi )

Cerrahi  olarak kolayca ve ağrısız şekilde kolayca tedavi edilebilirler.

 

 

CAfe Au Lait

 

Sütlü kahve renkli olan bu lekeler doğuştan veya erken çocukluk dönemlerinde gelişir,boyutları 2 cm den 30 cm'e kadar olabilen bu lekeler bazen tek başlarında olabilirler veya norofibromatozis hastalığının belirtisi olabilir.Bu yüzden bu lekeler kontrol altında tutulmalılar.

 

Foto Alerjik Reaksiyonlar

 

Ağızdan alınan bazı ilaçlar veya topikal (bölgesel) sürülen bazı kimyasal ilaçlar veya bitki yaprakları güneş ile birlikte hiperpigmentasyona yol açabilirler.Bazen hafif kızarıklık veya alerjik reaksiyon seviyesinde iken bazen daha ağır reaksiyonlar,bölgesel su toplamaları,ve bölgesel lekelerin oluşumuna neden olabilirler.

 

Kronik Güneş ve Solaryum Banyoları

 

Güneş ve solaryuma maruz kalmanın sonucunda cilt kendini korumak amacı ile daha kalınlaşır ve melanin pigment üretimi artar,dolayısıyla leke oluşumunda artış görülür.

 

Çil ( Efelid )

 

En çok yanak,alın ve çene kısmında görülen bu lekeler açık ve ya daha koyu kahve rengi lekeler şeklinde olabilirler. Genelde güneşli mevsimlerde artarken güneş olmayan mevsimlerde azalma gösterirler.

 

Lentigo

 

Erken yaşlarda solar lentigo denilirken ileri yaşlarda oluşanlara senil lentigo denilir,boyutları 2-20 cm olabilirken, renkleri açık kahve renginden siyaha kadar değişen renklerde olabilirler,lentigolar bazen sistemik bir takım hastalıklarla birlikte olabilirler veya hastalıkların habercisi olabilirler,örneğin Peutz-jeghers sendromunda lekeler ile birlikte bağırsakta polip ve iç organlarda kanserler görülebilir.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR