CİNSEL YOLLLA BULAŞAN HASTALIKLAR


Bu makalemizde cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yolları, cinsel yolla bulaşan hastalıklar hakkında bilgi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ile ilgili bilgi, cinsel yolla bulaşan hastalıklar aids gibi konuları ele alacağız.

Ne yazık ki evlilik dışı ilişkilerin yaygınlaştığı günümüzde artık böylesi hastalıklarlan da tıp dünyası daha çok karşılaşır olmaya başlamıştır.İlişkiye giren bireylerin vücutlarındaki mikroplar kan yoluyla veya ağızdan birbilerinin vücutlarına alınıp verilmektedir.Daha sonra gerek cinsel organ bölgelerinde gerekse de vücudun diğer bölümlerinde türlü sorunlarla karşılaşma tehlikesi ile karşı karşıya kalmakta olup hayatlarında ciddi anlamda sağlık problemi yaşayabilmekteler.Cinsel temastan sonra hastalık belirtilerinin ortaya çıkması için geçen süre (kuluçka süresi) hastalıktan hastalığa fark gösterir. Her zaman belirti olmayabilir. Bu süre günler ( bel soğukluğu ), haftalar ( klamidyoz,hepatit B ), aylar ( frengi ) ya da yıllar (AIDS) olabilir. Bazen de rahatsız etmeyecek kadar hafif belirtileri olabilir. Özellikle kadınlarda bazen hiç belirti görülmez. Ancak, tedavi edilmediği sürece, belirtisiz enfeksiyonu olanlar, hastalığı başkalarına da bulaştırırlar.Bu ise gerçekten tam bir felakettir.Çünkü bu bulaştırdığı kişiler içinde kendi eşleri de ne yazık ki olabilmektedir.

 

Bel soğukluğu

 

En fazla rastlanılan cinsel yolla bulaşan hastalıklardandır. Erkeklerde sık ve ağrılı idrara çıkma ve bol akıntı görülür, kadınlarda ise bol akıntı, adet düzensizliği, sık ve ağrılı idrara çıkma olur. Karın içi iltihaplarına, kısırlığa ve üreme organlarında abselere neden olur. Gebe kadında doğum kanalından bebeğe bulaşabilir. Yeni doğan bebekte körlük, akciğer enfeksiyonu gibi hastalıklara yol açar. Hastalık bulaştıktan 2-3 hafta sonra belirtiler başlar. Tedavisi mümkün ve kolay bir hastalıktır. Her iki eşin birlikte tedavi olması gereklidir. Her iki eş de iyileşmeden cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Eğer kadın gebe ise ve eşinde belsoğukluğu şüphesi varsa kondomsuz(kılıfsız) ilişkide bulunmamalıdır.

 

Frengi

 

Cinsel ilişki ile bulaşır. Hastalığı yapan etkenin vücuda giriş yerinde şişkin ve ağrısız bir yara oluşur. Bütün vücudu etkileyen bir hastalıktır.Ciltte döküntüler ve özellikle kasıklarda şişlikler görülür. Erken fark edildiğinde tedavi edilebilir. Annede varsa bebeğe geçebilir. Tedavi edilmeyip ilerlerse, sinir sistemine zarar vererek körlüğe veya sağırlığa yol açar. Kalp hastalıklarına, vücudun bazı bölgelerinde urlara ve ölüme neden olur.Hastanın tedaviden sonra bir yıl boyunca doktor tarafından izlenmesi gereklidir. Hasta eşiyle birlikte tedavi olmalı ve tedavisi bitmadan cinsel ilişkide bulunmamalıdır.

 

Aids

 

Dolaşım Sistemi Hastalıkları bölümünde ayrınıtılı bir şekilde bu hastalıkla ilgili bilgi alabilirsiniz.

 

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Belirtileri

 

1-İdrar yaparken yanma, acıma, sık sık idrara gitme
2-Peniste, vajinada, makatta veya ağızda yaralar, siğiller ve içi su dolu kabarcıklar oluşması
3-Penis, vajina veya makattan akıntı olması.( Bu akıntı su gibi, süt gibi, beyaz, sarımtırak veya yeşil olabilir ve kokusu normal vajina akıntısından farklıdır.)
4-Kasık kıllarında, makatta veya vajina etrafında kalıntı
5-Kasıklarda şişkinlikler ve bezeler
6-Yumurtalıkların birinde veya her ikisinde ağrı
7-Karnın alt bölümünde ağrı
8-Cinsel ilişkiden sonra kanama

 

Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisi

 

Laboratuar incelemeleri gerekir. Verilen tedaviyi, şikayetleriniz geçse bile tam uygulayın. Tedavi süresince cinsel ilişkide bulunmayın ya da ilişki olduğunda siz veya eşiniz kondom(prezervatif) kullanın.

 

 

 


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR