DEODORANT NASIL KULLANILIR?

Bu makalemizde deodorant nereye sıkılır, deodorant nasıl kullanılır kısaca, deodorant nasıl kullanılır hakkında bilgi, deodorant kullanımı zararları gibi konuları ele alacağız.

Ter kokuları ile savaşmada ilk kural, temizliktir.Deodorant ve parfüm kullanımına yönelik yapılan araştırmalar Türk insanının bilinçsizce bu ürünleri kullandığını gösteriyor. Örneğin deodorant elbiselerin üzerine sıkılarak kullanılan bir ürün olmamasına rağmen, bu şekilde kullanılıyor.

 

Temiz ve şık gözükmenin yanında, insanlar güzel kokmak da isterler. Özellikle havaların ısınması ile kendini gösteren terleme ve ter kokularından kurtulmaya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyuluyor.

 

İnsan, vücudu üzerinde dağılmış bulunan 2 ile 5 milyon ter bezi sayesinde terler, bu ter bezlerinin sadece 25 bin adedi koltuk altlarında yer alır. Ter bezlerinin çok az bir kısmının bulunmasına rağmen bakteriler, koltuk altı gibi sıcak ve nemli ortamlarda hızla çoğalarak ter salgısının kötü kokmasına sebep oluyor. Deodorant, koltuk altında bakterilerin üremesini engelleyerek kokuyu oluşturmuyor. Aynı zamanda antiperspirant deodorantlar da terlemeyi önleyerek kokunun yanı sıra ıslaklığı da engelliyor. Deodorant kullanımının en önemli noktası temiz ve kuru koltuk altına uygulanmasıdır. Sprey deodorant temiz ve kuru koltuk altına 15–20 cm uzaklıktan sıkılmalı.

 

Güne başlarken sabahları temiz ve kuru koltuk altına deodorant uygulanabilir. Gün ortasında tekrar deodorant kullanma ihtiyacı duyarsanız, koltuk altınızı temizleyerek kullanın.

Deodorantı giysilerin üzerine sıkmaktan kaçının; çünkü leke yapabilir ve kalıcı değildir. Zaten kokunun kaynağı olan koltuk altının, temizlenmesi ardından deodorant sıkılması daha iyi bir çözümdür.

Roll–on ve stick deodorantlar koltuk altına sürülerek kullanılan deodorantlardır. Ter kokusu yanında ıslaklığı da engelliyor.

 

Eccrine ter bezleri

Cildin çok damarlı (kırmızı) bölgelerinde ter bezi bulunmaz (dudaklar gibi). Cilt üzerindeki ter bezi yoğunluğu cm2 başına 100-400 adet arası değişir. Ter bezlerinin toplam sayısı sabittir ve yaş ile birlikte artması söz konusu değildir. Bu yüzden çocuklarda ter bezi yoğunluğu yetişkinlerden daha fazladır, ancak ter bezleri daha ufaktır.

Eccrine ter bezlerinin temel fonksiyonu sıcak bir ortamda ya da fiziksel alışma sırasında vücut ısısının dengelenmesidir. Bu durumlarda vücut ısısı dengelenmezse sıcak çarpması oluşur. Bu yüzden eccrine ter bezlerinin alışması insanların ter türlü iklime uyum sağlamasına yardımcı olur.

 


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR