EL VE AYAK BAKIMI


Bu makalemizde el ayak bakımı nasıl yapılır nelerdir, el ayak bakımı nedir, el ayak bakımı, el ve ayak bakımı yöntemleri gibi konuları ele alacağız.

El Bakımı Ve Tırnak Bakımı

 

Bir bayanın elleri ne kadar güzel olursa olsun tırnaklarının şekilsiz ve kırık olması, bu güzelliği gölgeleyecektir. Bu nedenle ellerinizin bakımını yaparken tırnaklarınızı sakın ihmal etmeyin:

 - Tırnaklarınızın sürekli olarak sararmasından şikayetçi iseniz; 1 adet limonu çok az suyla karıştırıp tırnaklarınızı birkaç   dakika bu limonlu suda bekletin, böylece sararmayı önlemiş olursunuz.
 - Tırnaklarınızın kolay kırılmasını önlemek için en iyi yöntem, tırnak diplerine vazelinle masaj yapmaktır. Vazelin, kolayca emilip cildi nemlendirir ve tırnakların güçlü olmasını sağlar.
 - Tırnaklarınızın bakımlı görünmesini sağlamak için ise, sık aralıklarla manikür yapmalı, ayrıca bir parlatıcı veya ojeyle  tırnaklarınızın canlı ve bakımlı bir görünmesini sağlamalısınız.

 

 

1. TEMİZLEME: Asetonlu cila çıkarıcılar tırnaklarımızı temizler ama aynı zamanda kurutur ve yıpratır. Bu nedenle aseton içermeyen bir cila çıkarıcı kullanmanızda fayda vardır. Pamuğu tırnak cilası çıkarıcı ile ıslattıktan sonra, tırnağın dibinden ucuna hareketlerle tırnağınızı temizleyin. Bu işlemi tırnağınızda cila olmasa bile yapın.

2. ŞEKİLLENDİRME: Tırnaklarınızı, törpünüzün yumuşak tarafı ile, törpü tırnağın üzerinde 45 derecelik açı yapacak şekilde törpüleyin ve dilediğiniz şekli verin.

3. BAKIM: Ellerinizi bir dakika sıcak suda bekletin ve tırnak dibindeki etleri geriye doğru itin. Tırnak dibi etlerini asla kesmeyin. Tırnak diplerine süreceğiniz bir kütikül giderici krem, tırnak dibini onararak etlerin düzgün görünmesine yardımcı olurken, manikürünüzün de daha uzun süre dayanmasını sağlar.

4. KREMLEME: Her parmağınızı, dibinden ucuna kadar masaj yaparak kremleyin. Böylece parmaklarınızdaki kan deveranını artırmış olursunuz. Avon Gliserinli El Kremi gibi silikon içeren bir krem kullanmanız da cildinizin esnekliğini artırmaya yardımcı olur.

5. KORUMA: Tırnaklarınıza cila sürmeden bir kat koruyucu sürün. Böylece hem cilanın tırnak üzerinde dengeli bir şekilde yayılması için düzgün bir yüzey oluşturur, hem de tırnak cilanızın daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca, bu tırnak koruyucu ürünler, koyu renk cilaların boyasının tırnağınıza işlemesini engeller.

6. RENKLENDİRME: Tırnağınıza iki kat oje uygulayın. Ojeyi dipten uca doğru tek harekette sürmeye gayret edin. Her uygulama arasında kuruma için vakit ayırın.

7. KORUMA: Tırnaklarınıza bir kat daha koruyucu sürün. Böylece tırnaklarınız daha parlak görünecek ve cilanız daha kalıcı olacak.

 

El ve ayakların vücudumuızun en çok işleyen ve dolayısı ile de en çok yıpranan yerleri olduğunu düşünecek olursak belirli aralıklar yaptıracağınız bakımlar ile el ve ayak derimizin ölü derilerden arındırılıp yoğun bir şekilde nemlendirilerek son derece rahatlayacağı ve sağlıklı bir görünüm sağlayacağı kaçınılmazdır. Özellikle el ve ayaklara yapılan masaj başlı başına bir dinlenme ve rahatlama vesilesidir.

Aşağıda el ve ayak bakımı işlem sırasını görebilirsiniz.

1- Dezenfekte ve yumuşatma amaçlı suda bekletme.
2- Ölü derilerinden arındırmak için peeling ve yıkama işlemi
3- Dezenfekte amaçlı krem uygulaması
4- Cildin rahatlaması ve gözeneklerin açılması için parafin uygulaması (El ve ayaklar için özel parafin cihazlarında)
5- Eldeki kuruluk ve kırışıklıkların giderilmesi için özel maske uygulaması
6- Nemlendirici kremlerle ellere ve ayaklara uygulanan rahatlama masajı
7- Ayaklar için şişlik, ağrı ve ağırlık hissini giderici soguk jel uygulaması


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR