GÜNEŞ YANIK BAKIM


Bu makalemizde güneş yanığına iyi gelen kremler, güneş yanığı kremi, güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığı tedavisi, yüzdeki güneş yanığı nasıl geçer, güneş yanığı nedenleri, güneş yanığı nedir gibi konuları ele alacağız.

UV ışınlarının cildinize olan zararlarını nasıl en aza indirebilirsiniz? Ciddi bir güneş yanığı, cilt kanserine neden olabilir. Güneş yanığını iyileştirici içerikler ile tedavi etmek hem zararı azaltmak hem de oluşabilecek zararlara karşı cildi korumak için önemlidir. Güneşten korunmak erken yaşlanmayı ve deri kanserlerini önler. Güneş ışınlarının dik geldiği saatlerde (10 00-16 00 arası) güneşten korunmalıyız. Bir çok giysi UV ışınını emer veya yansıtır. Sıkı dokumalı açık renk pamuklu giysiler giyilmeli, güneş gözlüğü ve geniş siperlikli şapkalar kullanılmalıdır. Spor yapma veya iş nedeniyle güneş altında kalınmak zorundaysak en az 15 (SPF) faktörlü güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır.

İyileştirici Güneş Yanığı Bakımları

Aloe Vera Gel

Güneş yanığı için aloe veradan daha etkili bir içerik yoktur. Aloe Vera, hem antibakteriyel olması hem de bağışıklık sistemini güçlendirmesi açısından oldukça etkilidir. Aloe vera jeli aynı zamanda hastanelerde yanık tedavisinde de kullanılmaktadır.

Vitamin E Cream

Antioksidanlardan biri olan Vitamin E, güneş yanığının verdiği zararı iyileştirirken etkilerini de azaltır.
Vitamin C Alımını Arttırın

Diğer bir antioksidan olan vitamin C’nin alımını arttırmak iyileşmenize yardımcı olacaktır.

Karbonatlı Banyo

½ fincan karbonat eklenmiş soğuk su ile banyo yapabilirsiniz.

Güneşten koruyucular ışını emici, yansıtıcı veya dağıtıcı olabilir. Losyon, merhem, jel, sprey, mum gibi değişik formları vardır. Hepsi (SPF) numarası ile (güneşten koruyucu faktör) sınıflandırılır. Faktör sayısı yükseldikçe koruyuculuk artar. Çoğunluğu sadece UV B ışınının yol açtığı güneş yanıklarını önlemeye yöneliktir. “Geniş spektrumlu” olarak adlandırılan bazı güneşten koruyucular ise hem UV A hem UV B ışınlarını bloke ederler. Bunlar deri kanserini ve erken yaşlanmayı önlemede daha etkilidirler.
Güneş koruyucular güneşe çıkılmadan 20 dk önce sürülmelidir. Suya dayanıklı olanları dahi yüzme,terleme vs gibi aktiviteler oluyorsa iki saatte bir tekrar sürülmelidir.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR