HEPATİT B


Bu makalemizde hepatit b nedir, hepatit b taşıyıcısı, hepatit b tedavisi, hepatit b nasıl bulaşır, hepatit b aşısı, hepatit b nasıl tedavi edilir, hepatit b belirtileri, hepatit b nasıl bulaşır ile ilgili bilgi gibi konuları ele alacağız.

Hepatit B, karaciğer iltihabı anlamına gelen hepatit hastalığının etkeni olan virüslerden bir tanesidir. Meydana getirdiği hastalık,çok ağır tablolara neden olabilmektedir.Bu virüs,esas olarak karaciğerde yerleşir,orada çoğalır ve zamanla karaciğeri tahrip edecek boyutlara ulaşabilir. Hepatit B’de hedef organ karaciğerdir. Hepatit B ile infekte olmuş sağlıklı yetişkinlerin çoğu hiçbir sorunla karşılaşmadan iyileşirler.  Ancak bebekler ve küçük çocukların virüsten tamamen kurtulması mümkün olmayabilir. Bulaştığı kişinin vücudunda bu virüse karşı savunma sistemi devreye girer. eğer vücud savunması bu virüsle başedebilirse kişi ömrü boyunca bu hastalıktan etkilenmeden yaşar.Yani aşılanmış gibi olur.Yok eğer vücud bu virüsle başedemezse bu virüs zaman içinde karaciğeri ele geçirmeye başlar.

 

Hepatit B Belirtileri

 

Hepatit B geçirmekte olan kişilerde bulantı, iştahsızlık, yorgunluk, kas, eklem veya mide ağrısı, Karaciğer bölgesinde hassasiyet , ateş, ishal veya kusma, baş ağrısı, koyu renk idrar, açık renkli dışkı ve ciltte ve gözlerin beyaz kısmında sarımsı renk görülebilir.

Hepatit B, hepatit B'li kişilerin kan veya vücut sıvıları yoluyla bulaşır. HBV visürü en yoğun olarak kanda ve yaralardaki sıvılarda bulunur. Yine vajinal sıvıda ve spermde de HBV virüsü orta yoğunlukta bulunur. HBV hava yolu, yiyecek veya su ile bulaşmaz.

 

Hepatit B Tedavisi

 

En etkili korunma yolu da aşılanmadır. Koruyuculuğu %90-95’tir. Eğer koruyucu düzeyde antikor titresi elde edilmişse koruyuculuk %100’e ulaşır. Hali hazırda kronik hepatit B’nin kesin tedavisi yoktur, ancak umut verici olan, virüsün çoğalmasını yavaşlatarak karciğerdeki hasarın ilerlemesini yavaşlatan yeni tedavi biçimlerinin bulunmasıdır. Daha az virüsün üretilmesiyle, karaciğerde daha az zarar görülür. Nadiren de olsa, tedavide kullanılan ilaçlar virüsü kökden yok edebilir.Bulaştığı her kişi felaket yaşayacak diye de bir şey yoktur.Bazı kişiler bu hastalığı taşıyıcı olarak yaşarlar belki de farkında bile olmayabilirler hayatları boyunca.Vücudlarının savunma sistemi Hepatit B virüsüne yenik düşmediği için hastalığın farkına varmayabilirler.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR