HİPERMETROP


Bu makalemizde hipermetrop nedir, hipermetrop özellikleri, hipermetrop tedavisi, hipermetrop uzak mı yakın mı, hipermetrop neden olur, hipermetrop tedavisi nasıl yapılır gibi konuları ele alacağız.

Yakını net göremeyip, uzağı çok iyi gören  bir göz hastalığıdır.Hipermetrop görüntünün retina arkasında odaklanması sonucunda bulanık görme yaratır. Bunun sebebi gözün ön-arka boyunun kısa oması, daha ender olarak da korneanın veya göz merceğinin kırma kuvvetinin az olmasıdır.

 

Hipermetropun Belirtileri

 

Göz etrafında ağrı, göz yorulması, gidip gelen bulanıklık ,huzursuzluk, kolay dikkat dağılması gibi şikayetler ile başlar ve bunlar özellikle uzun süre yakın mesafe çalışmalarında oluşur. Düşük derecede hipermetropisi olan kişilerin, yakın iş yaptıklarında gözleri yorulur ve yakını net göremezler, eğer hipermetropi miktarı yüksekse hem yakında hem de uzakta net göremezler. Bebekler ve küçük çocuklar genellikle hafif hipermetropturlar ama göz merceklerinin mükemmel elastikiyeti sayesinde bunu tolere ederler. Yaş ilerledikçe göz büyüdükçe hipermetropi azalır.

 

Hipermetrop  Tedavisi

 

Hipermetrop kişilerin gözlük camları, ışığın retinada odaklanmasını sağlayan ve gözün kırma gücünü arttıran ince kenarlı  merceklerdir.Benzer amaçla kontakt lensler de kullanılabilir.Bunların yanında lazer tedavisi uygulanaraktan da  kişinin gözlük takmadan bu rahatsızlığını giderebilmesi günümüzün teknolojik dünyasında mümkündür.

 


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR