BESİNLERİN SİNDİRİMİ

Bu makalemizde besinlerin sindirimi nasıl olur, besinlerin sindirimi özet, besinlerin sindirimi nedir, besinlerin sindirimi ve emilimi, besinlerin sindirimi nerede başlar, besinlerin sindirimi ve boşaltımı, yediğimiz besinleri sindiren organ nedir gibi konuları ele alacağız.

Dışarıdan alınan büyük parçalı besinlerin, ağız, mide ve az da olsa ince bağırsaklarda fiziksel olarak daha küçük parçalara ayrılmasına mekanik sindirim denir. Alınan büyük moleküllü besinlerin enzimler yardımıyla, daha küçük moleküllere parçalanması olayına ise kimyasal sindirim denir. Yediğimiz besin maddelerinde bulunan, su, madensel tuzlar, vitaminler, glikoz, fruktoz, galaktoz, amino asitler, alkol gibi küçük maddeler sindirime uğramaz. Yağlar, disakkarit, polysakkarit gibi karbonhidratlar, proteinler ve nukleik asitler (DNA ve RNA) kimyasal sindirim ile hücre zarından geçebilecek küçük moleküllere parçalanırlar. Kimyasal sindirim, ağız, mide, ince bağırsaklarda olur.

KARBONHİDRATLAR:
Karbonhidratların sindiriminde görev alan enzimlerin genel adı arbonhidratazdır.Sindirimleri ağız ve onikiparmak bağırsağındaki enzimlerle olur.Ağızda pişmiş nişastata tükürükteki amilaz enzimi ile maltoz ve dekstrine parçalanır. Midede karbonhidratların sindirimi olmaz.İnce bağırsağa gelen karbonhidratlar bağırsak tarafından salgılanan maltaz,laktaz ve sakkaraz tarafından;ayrıca ağızdan sindirilmeden gelen nişasta da pankreas özsuyundaki amilaz tarafından parçalanır. Sindirim sonucu oluşan monosakkaritler ince bağırsakta emilerek villüsler aracılığıyla kan dolaşımına katılırlar.


YAĞLAR:
Yağların sindirimi onikiparmak bağırsağında başlar ve burada tamamlanır. Ağız ve midede yağ sindirimi olmaz.Karaciğerden gelen safra suyu yağları küçük parçalara ayırır.Böylece yüzeyleri genişleyen yağlara pankreasın lipaz enzimi etki ederek yağ asitleri ve gliserol oluşturur.Oluşan monomerler ince bağırsaktaki villular tarafından emilerek lenf yoluyla kana katılır. Yağlar, pankreastan salgılanan lipaz enzimi ile; Lipaz Yağ + 3 Su
à Gliserol + 3 Yağ asiti biçiminde sindirime uğrar.


PROTEINLER:
Proteinlerin kimyasal sindirimi midede başlar ve ince bağırsakta tamamlanır. Proteazlar(protein enzimleri), genellikle inaktif durumda salgılanır. Sindirim kanalında aktif duruma geçerler. Proteinlerin ağızda sindirimi olmaz.Mide tarafından salgılanan pepsinojen HCL etkisiyle aktifleştirilir ve proteinler peptitlere ayrılır.Pankreastan salgılanan tripsinojen ve kimotripsinojen,bağırsağın enterokinaz enzimi tarafından aktif hale getirilir.Böylece polipeptitler peptit ve aminoasitlere ayrıştırılır.İnce bağırsak tarafından salgılanan erepsin enzimi ise peptitleri amino asitlere ayırır.Oluşan aminoasitler ince bağırsaktaki villuslar tarafından emilerek,kan dolaşımına katılır ve karaciğere gider.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR