DİLİN YAPISI VE ÖZELLİKLERİ

Bu makalemizde dilin yapısı ve görevleri, dilin yapısı ve bölümleri, dilin yapısı ve özellikleri, dilde tat alma olayı nasıl gerçekleşir gibi konuları ele alacağız.

Yenilen besinlerin tadını algılar. Yapısında çizgili kaslar bulunur. İstemsiz ve istemli olarak çalışabilir.Dilimizin tat alma , çiğneme, yutma ve konuşmaya yardımcı olma gibi görevleri vardır. En çabuk kendini yenileyebilen organ olarak da tanınır. Maddelerin tadının alınabilmesi için bu maddelerin tükürükte çözünmesi gerekir. Tad alma işi ile görevli organlar dilin mukoza örtüsü içinde bulunur. Yüksek hassasiyetli oluşumlardır. Dilin değişik bölümlerinde bulunan çıkıntılar (papilla) içinde yerleşmişlerdir. Bunlara tat tomurcukları (Caliculi gustatorii) adı verilir.  Dilin ucunda, yanlarında ve arkasında tat alma tomurcukları yer alır. Tat alma tomurcuklarında tatları algılamaya yarayan almaçlar bulunmaktadır. Dilimizin her bölgesi her tadı alabilir. Ama bazı tatları alan tat tomurcukları dilimizin bazı bölgelerinde daha fazladır. Dilimizin ucu tatlı, arkası acı, ön yanları tuzlu ve arka yanları da ekşi tatları daha fazla alır.

 

Önemli Notlar:

 

1-Dil tat alma, yutma ve konuşmaya yardımcı olur.

2-Maddelerin tadının alınabilmesi için bu maddelerin tükürükte çözünmesi gerekir.

3-Dilin ucunda, yanlarında ve arkasında tatları algılamaya yarayan tat alma tomurcuklarının bulunur.

4-Tat alma tomurcuklarında tatları algılamaya yarayan almaçların yer alır.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR