DOKU SIVISI VE LENF SİSTEMİ

Bu makalemizde lenf sıvısında neler bulunur, lenf sıvısı ne işe yarar, lenf damarları nedir, lenf sıvısı birikmesi, lenf sıvısının görevleri, lenf sıvısında alyuvar bulunur mu, lenf sisteminde hangi damarlar bulunur, doku sıvısı özellikleri gibi konuları ele alacağız.

Doku sıvısı kan plazmasının kılcallardan, doku hücreleri arasındaki boşluklara kontrollü olarak sızması ile meydana gelir. Bu sıvıda kılcallların duvarlarından geçebilen küçük moleküllü proteinler, glikoz, amino asit gibi besinlen ve sodyum, klon gibi ıyonlar bulunur. Doku sıvısı, az miktarda olmasına rağmen, vücutta geniş bir alana yayılmıştır. Bütün hücreler her türlü madde alış-verişini bu sıvı ile yaparlar.
Kılcalların dışarı doğru sıvı çıkışı fazla olduğundan plazma proteinlerin yaklaşık %4 bir saatte doku sıvısına geçer. Bu kaybı önlemek için doku sıvısına geçen fazla plazma, ikinci bir taşıma sistemi olan lenf sistemi ile tekrar kan dolaşımına döner.


Lenf Sistemi:

 

Lenf adı verilen sıvı, kılcal damarlarla hücreler arasında bağlantı kurar. Sürekli hareket halinde olan lenften hücreler gerekli maddeleri alırlar ve artık maddeleri lenfe bırakırlar. Sonra lenf, giderek birleşip kalınlaşan özel kanallarla (lenf kanalları) toplanır. Lenfi alan ince lenf damarları birleşerek göğüs ve karın boşluğunda yer alan göğüs lenf kanalını oluşturur. Göğüs lenf .kanalı, omurga boyunca gider ve içindeki lenfi sol köprücük kemiği altı toplar damarına döker. Baş ve boynun sağ tarafı ile sağ kol ve göğsün yukarı bölümlerinden lenfi toplayan ikinci bir kısa lenf damarı olan büyük lenf kanalı daha vardır. Bu damar da lenfi sağ köprücük altı toplardamarına döker. Lenf için ikinci bir kaynak da, bağırsaklarda sindirimden oluşan sıvıdır.Lenf damarları lenf düğümleri lenf kılcalları ve bazı küçük organlardan meydana gelmiştir.Lenf damarlarıyla taşınan ve içinde akyuvarlar bulunan doku sıvısına lenf (akkan) denir. Bu sıvıda alyuvar ve pıhtılaşma faktörleri yoktur. Bu sıvıda alyuvar yoktur. Kan damarlarına göre ince duyarlı yapılmış olan lenf damarları, dokular arasındaki alanlara yayılmış olan kapalı uçlu lenf kılcallarına kolayca geçer. Doku sıvısı, çok geçirgen olan bu kılcallara kolayca geçebilir. Lenf kılcalları daha büyük lenf damarlarına bağlanır. Bu damarlar, tıpkı toplar damarlarda olduğu gibi, kanın geriye akışını önleyen tek yönlü kapakçıklara sahiptir. Lenf sıvısının hareketi kanın hareketine göre oldukça yavaştır. Çünkü lenfe basınç yapan özel bir kalp ve atar damar yoktur. Lenf sıvısının hareketi; kalbin  emme bacıncı ile iskelet kaslarının lenf damarlarını sıkıştırmasıyla sağlanır.


Lenf Düğümleri:


Lenf düğümleri, lenf damarlarının dolaşım sistemi ile birleştiği yerlerde bulunan özel hücre topluluklarıdır. Bu yapılarda lenfosit adı verilen akyuvarlar meydana gelir. Lenf sıvısı, lenf düğümleninin dar ve kıvrımlı kanallarından geçerken, içinde bulunan bakterileri burada bırakır ve bakteriler lenf düğümlerinde şişme meydana getirir.İltihabik durumlarda bademciklerin şişmesi gibidir.

DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR