GÖZ KUSURLARI

Bu makalemizde göz kusurları ve tedavi yolları, göz kusurları kısaca, göz kusurları ve hastalıkları, göz kusurları maddeler halinde, göz hastalıkları, göz kusurlarının giderilmesinde kullanılan mercekler, doğuştan gelen göz kusurları gibi konuları ele alacağız.

HİPERMETROP
"Yakın görememe" olarak da tanımlanan hipermetrop genellikle, ya göz küresinin çok kısa olması, ya da mercek sisteminin çok zayıf olmasına bağlı olarak oluşur. Mercek kullanımıylan düzeltilir ya da lazer ameliyatıyla kökten çözüm getirilebilir.

 

MİYOP
Miyop veya "uzak görememe"de, silyer kaslar tümüyle gevşediğinde uzak nesnelerden gelen ışık ışınları, retinanın önünde odaklanır.Bu genellikle çok uzun bir göz küresi nedeniyle ortaya çıkarsa da, gözün mercek sisteminin kırma gücünün çok yüksek olmasına da bağlı olabilir.Mercek kullanımıylan düzeltilir ya da lazer ameliyatıyla kökten çözüm getirilebilir.Tecrübeylen sabittir.

 

ASTİGMATİZM

Astigmatizm, gözün görüntüyü bir düzlemde buna dik olan düzlemden daha farklı bir uzaklıkta odaklaması nedeniyle oluşan bir kırma kusurudur. Bu genellikle, korneanın düzlemlerinden birindeki eğriliğinin çok büyük olmasından kaynaklanır. Mercek kullanımıylan düzeltilir ya da lazer ameliyatıyla kökten çözüm getirilebilir.

 

KATARAKT
Katarakt genellikle yaşlı kişilerde ortaya çıkan yaygın bir göz bozukluğudur. Katarakt, mercekte yer alan bulutlu veya opak bir alan veya alanlardır. Katarakt oluşumunun erken safhasında, bazı mercek liflerinde proteinler denatüre olur. Daha sonra, bu proteinler normal saydam protein lifleri yerine, opak alanlar oluşturacak şekilde koagüle olurlar.

 

RENK KÖRLÜĞÜ

Renk körlüğü, renkleri ve gölgeleri ayırdetme yeteneğinizin normalden daha az olmasına denir. Bu gözünüzdeki renge duyarlı konik hücrelerin renk sinyallarini uygun bir biçimde alamamasından veya beyne uygun bir biçimde iletememesinden oluşur. Hemen hemen erkeklerın yüzde sekizi ve kadınların yüzde biri renk körüdür. Kırmızı-yeşil ayırdedememe en yaygın şekillerinden biridir ve kırmızı ve yeşilin belli gölgelerini ayırdedememek olarak açıklanabilir. Daha nadir görülem bir türü de mavi ve sarıyı ayırdetme zorluğudur. Çok nadir olarak siyahın, beyazın ve grinin gölgelerinden başka hiçbir renk görememe gibi vakalara da rastlanmaktadır.

 

ŞAŞILIK

Şaşılık (strabismus) iki gözünüzün birden içe, dışa, aşağı veya yukarı dönük olması sayesinde oluşur. Göz kası kontrolünün yetersiz olması genelde şaşılığa neden olur. Gözlerdeki bu yanlış yönlenim genelde çocuk 21 aylık olana kadar belli olur fakat altı yaş gibi geç bir zamana kadar da ilerleyebilir.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZZalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR