İNSAN İSKELETİNİN YAPISI

Bu makalemizde insan iskeleti maketi, insan iskeleti bölümleri, iskelet bölümleri, insan iskeleti kaç bölümden oluşur, iskelet kemikleri, iskelet sisteminin yapısı gibi konuları ele alacağız.


İnsanda iç iskelet kemikten yapılmıştır.Omurgalıların çoğunda ve insanda iskelet vücudun çatısını oluşturur.İskelet aynı zamanda kaslara bağlanma yüzeyi sağlayarak hareket sistemine de yardımcı olur.İskeleti meydana getiren kemikler organizmanın ihtiyacı olan bazı temel mineralleri depo eder.    Diğer taraftan,kemikler bir kısım kan hücrelerinin yapıldığı kırmızı kemik iliğine sahiptir.Vücuttaki kemiğin bir kısmı bağ dokusundan,gelişir.Organizmanın hayatı boyunca bir taraftan kemik yapımı devam ederken diğer taraftan da yapılan kemikler yıkılır.Büyüme çağında yapım yıkımdan fazla olduğundan kemikler uzar ve kalınlaşır.Orta yaşlılarda kemik yapım ve yıkımı denge halindedir.Yaşlılarda ise yıkım yapımdan daha fazladır.Bu nedenle kemikler gözenekli bir hal alır ve kolaylıkla kırılabilir.

Kemiklerin yapısında, %25 su, %45 inorganik madensel tuzlar(kalsiyum fosfat,kalsiyum karbonat,sodyum ve demir) ve%30 organik maddeler bulunur.Madensel tuzlar kemiğe sertlik kazandırır.Organik madeler ise esneklik kazandırır.Yaş ilerledikçe tuzların kemikte birikme oranı yükselir ve kemiğin sertleşmesi sağlar.Bundan dolayı ço0cuk ve gençlerde kemik elastiki yaşlı insanlarda ise kırılgan ve serttir.

İnsan vücudundaki kemikler 3 kısımda incelenir.

1.Uzun Kemikler: Kol ve bacaklarda bulunur. İki ucu şişkin silindirik kemiklerdir. Kemiğin boyuna uzamasını baş kısmı ile gövdesi arasında bulunan kıkırdak doku sağlar. Bir süre sonra kemikleşir. Bundan sonra kemiğin uzaması eklem kıkırdağı tarafından devam ettirilir. En dışta enine büyümeyi ve onarılmayı sağlayan kemik zarı (periost) vardır. Baş kısmında dışta ince tabaka halinde sıkı kemik dokusu ortada süngerimsi kemik doku bulunur. Gövde kısmı tamamen sıkı kemik dokudan yapılmıştır. Ortadaki boşluğu sarı kemik iliği doldurur. Süngerimsi kemik dokuda ise kırmızı kemik iliği bulunur
2.Yassı Kemikler: Kalınlığı eni ve boyundan az olan kemiklerdir. Göğüs, kafatası, kürek ve kaburga kemikleridir. Kemik zarı altında sıkı kemik dokusu ve bunun ortasında süngerimsi kemik doku yer alır. Kırmızı kemik iliği ile doludur. Sarı kemik iliğinin yer aldığı bir kanal yoktur.
3.Kısa Kemikler: Eni, boyu ve kalınlığı eşit olan kemiklerdir. Omurga ile el ayak bileklerinde bulunur. Dıştaki kemik zarının altında sıkı kemik, ortasında ise süngerimsi kemik bulunur. Süngerimsi kemiğin içinde ise kırmızı kemik iliği vardır.

İSKELETİN GÖREVLERİ

1. Vücudumuza genel şeklini verir.
2. Hareket etmemizi sağlar.
3. Vücudumuza desteklik sağlar.
4. İç organlarımızı korur.
5. Vücudumuzun dik durmasını sağlar.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR