İNSAN VÜCUDUNDA KAN DOLAŞIMI

Bu makalemizde kanın vücutta dolaşımı sağlayan yapı ve organlar, kanın vücutta dolaşımı nasıl sağlanır, kan dolaşımı sistemi, kanın vücutta dolaşımı nedir, insan vücudunda kan dolaşımı nasıldır gibi konuları ele alacağız.

İnsanda kan dolaşımı, büyük ve küçük dolaşım sistemi olarak ikiye ayrılır. Bu sistemlerde kirli ve temiz kan ayrı ayrı dolaşır.Dolaşım sistemi , kandaki amino asitleri, yağ asitleri , glikoz gibi besleyici maddeleri ve oksijeni vücut dokularına götürür .Metopolizma sonucu dokularda meydana gelen artık maddelerde, hücrelerden kana geçerek boşaltım organına taşınır. Dolaşım sistemi ile sadece besleyici madde oksijen ve metopolizma atıkları taşınmaz. Ayrıca iç salgı bezlerinin salgıladığı hormonlar da kanla, ilgili organlara ulaştırılır. Böylece, kan dolaşımı ile vücudun çeşitli faaliyetlerin yürütülmesi ve düzenlenmesi sağlanmış olur.


1- Büyük Kan Dolaşımı:

 

Temiz kanın tüm hücre ve dokulara götürüldüğü ve kirli kanın geri getirildiği kan dolaşımıdır. Kalp ile vücut arasında gerçekleşen bu dolaşım 25-30 saniye kadar sürer. Bu dolaşıma büyük dolaşım da denir.Sol karıncıktan başlar, sağ kulakçıkta sona erer. Karıncıkların kasılması ile sol karıncıktaki temiz kan sol karıncıktan aorta pompalanır. Aort damarı, sola doğru bir yay çizerek ikiye ayrılır. Üste giden damar baş ve kollara ,alta ayrılan damarlarda bir çok yan damarla mide, pankreas ve bağırsak gibi bütün iç organlara ve bacaklara yayılır. Doku ve organlara ulaşan bu damarlar, çok sayıda kılcal damarlara dallan ir.
Bütün madde alı ş-verişi, bu kılcallarda akan kan ile doku hücresi arasında olur. Özellikle temiz kandaki oks yen dokulara, karbondioksit ise dokulardan kana geçer. Kirlenen kan , kılcallardan toplar damarlara iletilir. Vücudun alt bölgesinden toplanan kan damarları alt ana toplar damarda, üst bölgesinde toplananlan da üst ana toplar damarlarda birleşir. Kirli kan bu iki damarla kalbin sağ kulakçığına dökülür.


2- Küçük Kan Dolaşımı:

 

Kirli kanın akciğerlere götürülerek karbondioksitin uzaklaştırıldığı ve oksijence zenginleştirildiği ve temizlenen bu kanın vücuda dağıtılmak üzere kalbe getirildiği dolaşımdır.
Kalp ile akciğer arasında gerçekleşen bu işlem  yaklaşık 8 saniye sürer.Sağ karıncıktan başlar, sol karıncıkta sona erer. Büyük kan dolaşımı ile sağ kulakçığa dolan kirli kan buradan sağ karıncığa geçer ve karıncıkların kasılması ile kirli kan sağ karıncıktan akciğer atar damarlarına pompalar. Akciğer atar damarı kalpten çıktıktan sonra ikiye ayrılarak sağ ve sol akciğerlere kollar gönderilir. Akciğerlere giren bu damarlar alveollerin çeperinde kılcallara ayrılır. Burada kirli kandaki karbondioksit alveollere, alveollerdeki oksijen ise kana geçer. Temizlenen kan , her akciğerden ikişer tane olmak üzere dört akciğer toplar damarı ile kalbin sol kulakçığına döner.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR