İSKELET SİSTEMİNİN BÖLÜMLERİ VE EKLEMLER

Bu makalemizde iskeletin bölümleri ve görevleri nelerdir, iskeletin bölümleri kemik çeşitleri, eklem nedir eklem çeşitlerini yazınız, iskeletin görevleri, iskeletin temel bölümleri, iskeletin temel kısımları ve görevleri, iskeletimizin en hareketli bölümü neresidir gibi konuları ele alacağız.

İnsan İskeletinin Bölümleri


İnsan iskeleti baş gövde ve üyeler iskeleti olmak üzere üç kısımda incelenir
1-Baş İskeleti : Kafatası yüz ve çene kemiklerinden oluşur Genellikle oynamaz eklemlidir
2- Gövde İskeleti : Göğüs kemiği kaburga kemikleri omurgayı oluşturan omurlar omuz ve kalça kemerlerini oluşturan kemikler iskeletin gövde bölümünde yer alır Genelde yarı oynar eklemlidir
3-Üyeler İskeleti : Üyeler üstte omuz kuşağı ile gövdenin üst kısmına bağlanmış olan üst üyeler (kollar) altta kalça kuşağı ile gövdenin alt kısmına bağlı olan alt üyeler (bacaklar) olmak üzere iki bölümden meydana gelir Oynar eklemlidir

Eklemler

İki kemiğin birleştiği yerde bulunurlar. İçerdikleri eklem sıvısı miktarı hareket yeteneklerini belirler. Buna göre üç gruba ayrılırlar

1-Hareketli Eklemler: Vücudun hareket işlevini üstlenmiş kemiklerde görülen tam hareketli eklemler olup kol ve bacak kemiklerinde görülür Ortak bir kapsülle çevrilmişlerdir. Kapsülle eklem arasındaki boşluk eklem boşluğudur. Kemikler arasındaki boşluklar kiriş bağları denilen doku ile doludur. Eklem bölgesinin iç yüzeyinde bağ doku ve epitel dokudan oluşan sinovial zar bulunur. Bu zar yumurta akı gibi bir salgı oluşturur. Bu salgı eklem uçlarını kaygan halde bulunmasını sağlar. Eklem yüzleri eklem kıkırdağı ile örtülüdür. Bu bağlar ekleme sağlamlık ve hareket kolaylığı sağlar. Ayrıca kemikler arasında bağ dokudan meydana gelen eklem bağları da bulunur. Bu tür eklemlerde eklem sıvısı çok fazladır.
2-Hareketsiz Eklemler: Kemikler testere dişi gibi girinti ve çıkıntılarla birbirine bağlanmıştır. Tamamen hareketsizdirler. Kafatası kalça kemiği leğen kemiği gibi iskeletin hareket etmeyen kısımlarındaki kemiklerde görülür Kemikler arasında eklem sıvısı bulunmaz.
3-Az Hareketli Eklemler: Omurgada olduğu gibi kemiklerin kısıtlı hareket etmesini sağlayan kemiklerdir. Omurlar arasındaki kıkırdak dokunun esnekliğine bağlı olarak kısıtlı hareket ederler. Eklem sıvısı azdır.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR