KALBİN YAPISI, ÖZELLİKLERİ VE GÖREVLERİ

Bu makalemizde kalbin yapısı, kalbin görevleri nelerdir, kalbin özellikleri ve yapısı nasıldır, kalp hangi organ ve sistemlerle ilşkilidir, kalbin özellikleri madde madde, kalbin yapısı ve işlevi anatomi, kalbin yapısı vücudumuzdaki işleyişi ve görevi, kalbin görevleri nelerdir gibi konuları ele alacağız.

Kalp,kalp kası olarak bilinen özel bir tip çizgili kastan oluşmuş kendiliğinden kasılma özelliğine sahip kuvvetli bir pompadır.Metabolizma faaliyetleri sonucunda oluşan artık ürünlerin de vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının düzenlenmesi, asit-baz dengesinin korunması, hormonlar ve enzimlerin vücudun gerekli bölgelerine taşınması gerekir. Bütün bu işlemleri kalp ve damarlardan oluşan dolaşım sistemimiz gerçekleştirir.Kalp insanda dakikada 60-80 vuruş arasında değişen bir hızla atar.

Kalp memelilerde 4 odacıklı ve 4 kapakçıklıdır. Odacıklar sağ odacıklar ve sol odacıklar olarak 2 ana bölümden oluşur.

Sağ ve sol parça bir duvar tarafından ayrılmaktadır. Kulakçıkların ve karıncıkların ve karıncıklara bağlı damarların arasında valf görevi gören kalp kapakçıkları bulunduğundan dolayı, kan sadece bir yöne doğru akabilmektedir.

Her kalp atışında kan ilk olarak kulakçıklar tarafından karıncıklara pompalanır. Ardından karıncıklar kasılır ve kanı damarlara aktarır. Böylece kan , kalbin sağ tarafından akciğere sol tarafından da vücuda ulaşır. Kan dolaşımının düzenli olması için kalp günde ortalama 100.000 kez çarpmaktadır.

Kalp faaliyetinin sorunsuz ve düzenli şekilde gerçekleşebilmesi için bir kontrol merkezi vardır: sinüs düğümü. Sinüs düğümü ritmi belirlemektedir ve sağ kulakçıkta yer almaktadır. Düzenli olarak küçük elektriksel uyarılar iletmektedir. Bu uyarılar bir ara istasyondan, AV düğümünden, kalp karıncıkların bağlantı liflerine iletilmektedir. Böylece, ventrikelin her kas lifi kasılma emrini alır: kalp atışı, kontraksiyon meydana gelir.

Sağ bölümde,

Kan vücutta oksijeni ve besin öğeleri kullanıldıktan sonra 2 adet ana toplardamar ile sağ kulakçığa gelir.

Sağ kulakçıktan kan yerçekimi ve kulakçık kasılması ile aradaki kapaktan geçerek sağ karıncığa girer.

Sağ karıncık kanı pulmoner atardamar adını verdiğimiz bir damar yoluyla akciğerlere pompalar.

Sol bölümde,

Kan akciğerlerden oksijenden zenginleştirilmiş olarak gelir.

Sol kulakçığa gelen bu kan yerçekiminin de etkisi ile ve biraz da sol kulakçığın kasılması yardımı ile sonradaki kapak olan mitral kapakçık adı verilen 2 yaprakçıklı bir kapaktan sol karıncığa akar.

Sol karıncık ile aort atardamarı arasında aort kapakçığı denilen 3 yaprakçıklı bir kapak bulunmaktadır. Sol karıncıktan temiz kan güçlü kasların kasılması etkisi ile aort atardamarı denilen ana atardamar vasıtasıyla vücuda dağıtılır.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR