İNSAN VÜCUDUNDAKİ KAN DAMARLARI

Bu makalemizde kan damarları görevleri, kan damarları nedir kısaca, kirli kan taşıyan damarlar, arter damar nedir, damar çeşitleri, damarlar ve görevleri, arteriyel kan nedir, kan alınan venlerin isimleri, vücudumuzdaki damarlar gibi konuları ele alacağız.

Kan damarları dolaşım sisteminin organlarındandır. Görevi kanı vücudun farklı bölümlerine taşımak olan kan damarlarının farklı türleri vardır.Dolaşım sisteminin merkezi kalp  olmasına rağmen, tüm vücut hücreleriyle kanın irtibatını damarlar sağlar.


Vücutta arterler(atardamarlar), venler(toplardamar) ve kapiller(kılcal dammarlar) olmak üzere 3 tip damar mevcuttur.

1- Arterler (Atardamarlar): Arter veya atardamar, kanı kalpten vücudun diğer bölümlerine taşıyan müsküler (kaslı - kasıl) kan damarıdır.Kalpten pompalanan kanın tüm vücut hücrelerine taşınmasını sağlarlar. Sadece pulmoner arter dışında bütün arterler temiz kan taşır. Geniş arterler kalbe yakındır, kalpten uzaklaştıkça daralırlar ve daha da küçük olan arteriollere ayrılırlar. Arterioller arterlere nazaran daha fazla düz kas hücreleri içerirler. Bu sayede daha kolay daralıp genişlerler. Temiz kanın bulunduğu sol ventrikülden çıkıp, yukarıya doğru yükselen ana atar damar aort olarak adlandırılır. Kalbi besleyen arterler buradan ayrılır. 

2- Venler (Toplardamarlar): Venler veya toplardamarlar kanı kalbe taşıyan kan damarlarıdır.Venler, küçük venlerin (venül) birleşmesinden oluşur. Vücuttaki kirli kanın kalbe getirilmesini sağlarlar. Yüzeysel venler özellikle vücudun yüzeyine yakın yerlerden toplanan kanın bulunduğu alanlar olan kol ve bacaklarda bulunur.
Venlerin çoğu kirli kan taşır. Bazı pulmoner venler temiz kan taşıyabilirler. Çapı 1 mm’den büyük olan venlerde genellikle tek yönlü seminular biküspit kapaklar bulunur. Bu kapaklar kanın venlerde tek yönlü ilerleyişini sağlar geri dönüşünü engellerler. Kapaklı venler, özellikle  yerçekimine karşı koymak için bacaklarda bol bulunur.

3- Kapilerler(Kılcal damarlar): Kılcal damarlar veya kapiller vücuttaki en küçük kan damarıdır. Büyüklükleri yaklaşık 5-10 μm'dir. Arteriollerin yaptığı dallanmalardır. Vücudun en küçük fakat en fazla bulunan damarlarıdır. Kapilerler, arteriol ve venöz sistemleri birbirine bağlayan ağlar oluştururlar. Kapiler damarlar genellikle bir hücre kalınlığındadır. Arterler (atardamar) ile venleri (toplardamar) birleştiren kılcal damarlar, dokularla etkileşimi en yoğun olan kan damarlarıdır.Dolaşım sistemindeki besin ve oksijenin hücrelere verilip  hücrelerden de karbondioksit ve diğer artık maddelerin alınması bu damarlar ile gerçekleştirilir.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR