SİNDİRİLEN BESİNLERİN EMİLMESİ

Bu makalemizde besinlerin emilimi nerede gerçekleşir, sindirilmiş besinlerin emilimi hangi organda gerçekleşir, sindirilmiş besinlerin emilimi nerede gerçekleşir, ince bağırsakta emilim olayı, bağırsaklarda suyun emilimi, ince bağırsakta hangi besinler emilir gibi konuları ele alacağız.

Sindirim ürünlerini içeren ince bağırsaklardaki süte benzer sıvıya kilüs denir. Sindirim ince bağırsaklarda tamamlanır.Alınan besinlerin yapı taşlarına kadar parçalanmasından sonra,ince bağırsak hücreleri tarafından alınmasına emilme denir.Sindirilen besinler sindirim kanalının çeşitli bölümlerinden emilebilirler.Emilme difüzyon ve aktif taşıma ile gerçekleştirilir.Aynı büyüklükte olmalarına karşın farklı besin maddeleri farklı hızda emilir.Örneğin galaktoz,glikoz ve fruktozdan hızlı emilir.Besin maddelerinin emilme oranlarıda farklıdır.Örneğin sağlıklı bir insandan karbonhidratların hepsi, yağların %95'i,proteinlerin %90'nı ince bağırsak tarafından emilir.Amino asitler,monosakkaritler,su ve vitaminler ince bağırsaktan emilerek kılcal kan damarlarına geçer.Bu besinler kapı toplar damarı ile karaciğere taşınır.Karaciğer gelen besin maddelerini düzenler zararlıları zararsız hale getirir.Glikozun varsa fazlasını depolar.Yağların sindirilmesi sonucu oluşan yağ asdi ve gliserol ise emilerek lenf kılcallarından lenf sistemine,daha sonrada kan dolaşımına katılır. Mideden bir miktar su, vitaminler ve ilaçlar emilebilir. Kalın bağırsaklardan ise suyun geriye kalanı, bazı vitaminler ve öd tuzları emilir.


DİĞER İNSAN VÜCUDU İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR