KALP YETMEZLİĞİ


Bu makalemizde kalp yetmezliği tedavisi var mı, kalp yetmezliği öldürür mü, kalp yetmezliği nedir, kalp yetmezliği belirtileri, kalp yetmezliği nedenleri, kalp yetmezliği olanların dikkat etmesi gerekenler gibi konuları ele alacağız.

Kalbin sağ, sol veya her iki karıncığının; içindeki kanı, her vuruşunda düzenli bir şekilde boşaltamaması şeklinde ortaya çıkar. Kalp yetmezliği kalbin kanı pompalama yeteneğinin kaybolması yani dokulara yeterli kan ve oksijenin gitmemesi durumudur. Kalp kasında meydana gelen rahatsızlıklar, kalbin kanı pompalama güçlüğü, kalp damar hastalıkları, tansiyon yüksekliği , kalbin kapaklarında sorun olması, alkol kullanımı, kalp yetmezliğine neden olurlar.

 

Kalp Yetmezliği Belirtileri

 

Hastalık ani ve şiddetli bir güç harcandıktan sonra ortaya çıkabilir. Önceleri belirtisiz seyreden hastalık, şiddetli güç harcanması sonucunda dengelerin altüst olmasıyla belirti vermeye başlar. Hastalar soğuk havada bir merdiven çıkarken ya da yokuş yukarı yürürken zorlanmaya başlarlar. Solunum zorlaşır ve hasta ya adımlarım yavaşlatmak ya da durmak zorunda kalır. Kesik kesik nefes almak, halsizlik, yorgunluk, çabuk yorulma, göğüste ağrı vs. tipik kalp yetmezliği belirtileridir.

 

Kalp Yetmezliği Tedavisi

 

Kalp yetmezliği olgularında kullanılan oldukça etkili ilaçlar vardır. Yağ ve tuz alımını önemli miktarda azaltmak gerekir. Tuz, vücutta su tutumunu arttırdığı için vücuttaki şişliğin azalmasını engeller. Eğer tuz az alınırsa idrarla su atımı artar ve böylece şişlik  azalır. Böylece kalbin yükü azalır. Kalp yetmezliği hastaları için beslenmenin büyük önemi vardır. Öncelikle alınan besin miktarı az olmalıdır. Hekimler ilk günlerde daha çok şekerli su, portakal suyu, açık çay, sebze sulan gibi sulu besinler önerir. Alınan besinler daha sonra aşamalı olarak artırılır ve günlük besinler birkaç öğüne bölünerek verilir. Sindirim işlevi, kalbin yükünü önemli ölçüde artırdığından besinlerin iyice çiğnenerek ve az miktarda alınması gerekir.Bunların yanında egzersiz yapılması da iyidir.Ama bütün bunların nasıl yapılacağı elbetteki bir hekimin önermesi durumunda ve onun talimatları doğrultusunda yapılmalıdır.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR