KEMİK ERİMESİ, OSTEOPOROZ


Bu makalemizde kemik erimesi tedavisi nedir, kemik erimesi nedir kısaca, kemik erimesi nedenleri, kemik erimesi öldürür mü, kemik erimesi nasıl anlaşılır, kemik erimesi belirtileri gibi konuları ele alacağız.

Osteoporoz yani kemik erimesi kemik doku yogunluğunun azalması nedeniyle dayanıklığının azalması, yani kalitesinin düşmesidir. Kemik erimesinin şiddeti arttıkça kemik kırılganlığı da artmaktadır. Osteoporoz ciddi ve sinsi bir hastalıktır. Bu yüzden kemik erimesi, zamanında yakalanıp önlenmezse sakatlıklara ve ölüme neden olur. Menopozda olan kadınlar yaşamlarının geri kalan kısımlarında osteoporoza bağlı %50'lik bir kemik kırığı riski ile karşı karşıyadırlar.Gençlik yıllarında iyi beslenme ile kemiklerimizin 30’ lu yaşlarda yani artık büyümesinin duracağı yıllarda güçlü olmasına dikkat etmeliyiz.Eğer iyi beslenilmezse gençlikte kemik erimesi ihtimali daha da kuvvetli olur ilerleyen yıllar için.

 

Kemik Erimesi Belirtileri

 

Kemik erimesi belirtileri spesifik değildir. Genelde kırıklar ortaya çıkıncaya kadar herhangi bir belirti ve ağrı olmaz. Ancak bazı kişilerde ileri yaşlarda romatizma zannedilen kemik ağrılarına neden olabilmektedir.Kemik erimesi belirtileri arasında özellikle bel ve kalça ağrıları önemlidir.

Bel ve sırt ağrısı
Boyda kısalma, omurgada kırık
Sırtta kaburlaşma, omuzlarda yuvarlaklaşma
El bileğinde kırık
Kaburga kırıkları
Kalça kemiğinde kırık

 

Kemik Erimesi Tedavisi

 

Kemik erimesi tedavisinde amaç kemik kitlesini korumak olmakla beraber yeni ilaçlar azalmış kemik kitlesini yerine koyabilmektedir.Kemik erimesi tedavisine başlamadan önce tedavinin etkinliğini değerlendirmeye yönelik olarak bir kemik yoğunluğu ölçümü yapılmış olması son derece önemlidir. ünümüzde koruyucu hekimliğin ön plana çıkması kemik erimesi tedavisine de yansımış ve egzersiz, yaşam tarzının tekrar düzenlenmesi ve uygun beslenme kemik erimesinin engellenmesinde de son derece etkili bulunmuştur.Kemik erimesine karşı yapılacak tavsiyelerimiz maddeleyecek olursak:

 

1-Çocukluktan itibaren kalsiyumdan zengin beslenmek, hamilelik, emzirme ve menopoz döneminde gerekirse kalsiyum takviyesi almak.

2- Doktorunuzca önerilen egzersiz programlarını uygulamaya çalışmak.

3-Güneşten faydalanmak.

4-Alkol almayı terketmek.Bilindiği gibi alkol bütün kötülüklerin hastalıkların anasıdır.

5-Düzenli doktor kontrolerine gitmek ve kemik erimesini hızlandırabilecek hastalıkların tedavisinin yapılmasını sağlamak

6- İlaçlarınızı düzenli kullanmak ve yine düzenli doktor kontrolüne gitmek.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELER
Not:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR