KEPEK, KEPEKLİ SAÇLAR


Bu makalemizde saç kepeği nasıl geçer, kepek şampuanı, kepek nedir, kepek çözümü, kepek nasıl oluşur, kepek neden olur nasıl önlenir, kepek özellikleri, kepek tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Kepek, derinin en dış yüzeyinden dökülen ölü hücrelerden oluşur. Mevsimlere ya da bazı dış etkenlere bağlı olarak miktarında artma olabilir. Normalde insan derisi kendini yenilediğinden deri yüzeyinde bulunan ölü hücreler altta oluşan yeni hücreler tarafından atılır. Kepek probleminde bu süreç aşırı hızlanmıştır ve çok sayıda hücre atılımı olduğundan, bu hücreler kümeler oluşturarak gözle görülebilir hal alabilirler. Baştaki yağ ke­secikleri fazla sebum maddesi çıkardıkları zaman yağlı kepek meydana gelir. Başlarında yağlı kepek olanların genellikle yüzleri ve ciltleri yağlı olur. Kuru kepeğin tedavisi kolaydır. Bunun en basit çaresi kepeği önleyecek bir şampuan kullanmaktır.

 

Kepek problemi koyu renkli kıyafetler giyildiğinde belirgin hale gelir. Ayrıca saçta kaşıntı da bulunabilir.Bir çok kişi kepek probleminin saçlı derilerinin kuru olmasına bağlarlar. Bu nedenle de saçlarını şampuanla yıkamayı bırakır veya daha seyrek olarak yıkarlar. Çünkü yıkamanın saçları daha çok kurutacağını düşünürler. Fakat bu durum doğru değildir.

Kepeklenme sadece deri hücrelerinin döngüsü arttığında gelişir. Kepeklenmenin derimizde normalde de bulunan Pityrosporum ovale denilen bir mantarın miktarını aşırı arttırması sonucu geliştiği düşünülmektedir.

 

Kepeğin Tedavisi

 

Piyasada bulunan iyi kepek şampuanlarından kullanın.(Pantene’nin  kepeğe karşı olanı kepeğe karşı bayağı iyidir,tecrübeylen sabittir.) Eğer kuru kepekle beraber baş derisi ve saç­lar da kuruysa o zaman en geçerli yol başa zeytin­yağı sürmektir. Bir pamuk parçasıyla baş derisini ovuşturarak zeytinyağı sürülür. Yarım saat sonra zeytinyağlı saçlar iyice taranır sonra da şampuanla yıkanır. Ayrıca kişinin beslenmesine de dikkat etmesi gerekir. Beslenmenin kepek üzerinde büyük etkisi var. Kepeğin oluşmasına imkan sağlayacak yararsız karbonhidrat ve yağ asitlerine karşı bol B vitamini tüketin.

 

Kepek Şampuanları: Kepek şampuanları antimikrobial selenyum sülfit veya zinc pirithion içerirler ve hafif kepeklenme de faydalıdırlar. Bu ajanlar yaygındırlar ve Pityrosporum ovale'ye etkilidirler.

Antifungal şampuanlar: Bu şampuanlar ketakanazol içerirler ve hala kepek tedavisinde etkilirdirler. Tedaviye dirençli şiddetli kepekler için iyi bir seçenektir ve Pityrosporum ovale sayısını azaltır. Şampuan sonrası saçın çok iyi durulanması gerekir. Saç yıkama sıklığının yani hijyenin kepek ile doğrudan ilişkisi olduğundan sık ve iyi yıkanmanın önemi unutulmamalıdır.

 

Elbetteki bu şampuanları bir doktor tavsiyesinde kullanmalısınız ve de eğer bu şampuanları kullandıktan sonra da sonuç alamazsanız tekrar doktorunuza başvurmalısınız.


_______________________________________

SAÇ YAPISI
KEPEK VE KEPEKLİ SAÇLAR
YAĞLI SAÇLAR-SAÇ YAĞLANMASI
SAÇ DÖKÜLMESİ
SAÇ DÖKÜLMESİNİN sebepleri
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİ
ERKEKLERDE SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİ
KADINLARDA SAÇ DÖKÜLMESİNİN TEDAVİSİ
SAÇ BAKIMI
SAÇ EKTİRME-SAÇ EKİMİ
KİMLER SAÇ EKTİREBİLİR?
SAÇ EKİMİ ÖNCESİ SAÇ TEDAVİSİ
SAÇ EKİMİNİN YAN ETKİLERİ NELERDİR?
SAÇ MEZOTERAPİSİ NEDİR VE NASIL UYGULANIR?
SAÇ EKİM MERKEZLERİİLGİLİ MAKALELERÃœCRETSÄ°Z KPSS VÄ°DEO DERSLER, TESTLER BURADA TIKLAYINIZKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR