KİMYASAL PEELİNG


Bu makalemizde kimyasal peeling öncesi ve sonrası, kimyasal peeling zararları, kimyasal peeling nedir, kimyasal peeling nasıl yapılır, kimyasal peeling ile ilgili bilgi gibi konuları ele alacağız.

Kimyasal peeling daha çok belirgin iz ve lekeler için kullanılıyor. Kimyasal peeling'de öncelikle cilt temizleniyor. Ardından belirgin bölgelere asit içeren (fenilik asit ve trik-lorik asit) bir solüsyon, cilt beyaz renk alıncaya kadar sürülüyor. Ardından cilde antibiyotik içeren bir krem sürülüyor. Uygulama sırasında kişi yanma hissedebiliyor. Bu işlemin ardından cilt deri değiştirdiği için yanık bir görünüm ortaya çıkıyor. Cildin yenilenmesi 1 haftayı buluyor.

 

Kimyasal Peeling  islemin derinlik seviyesine göre; yüzeysel, orta ve derin olmak üzere sınıflandırılır. Bu sınıflandırma kimyasal peeling yöntemini derinin hangi tabakasına kadar soyulma yaptığına göre yapılmaktadır. Günümüzde, yüzeysel ve orta derinlikteki  kimyasal peeling uygulamaları daha sık yapılmaktadır. Derin kimyasal peeling uygulamalarınin yerine lazer ile soyma ve dermabrasyon yöntemi daha çok tercih edilmektedir.

 

KİMYASAL PEELİNG ÖNCESI HAZIRLIK

Kimyasal peeling  öncesi ve seans aralıklarında A vitamini türevi retinoik asitli krem veya düşük konsantrasyonlarda AHA 'lı krem veya yıkama jelleri kullanılmalıdır. Bu ürünler kimyasal peelinglerin etkinliğini arttırır. Leke tedavisi görenlerde bu ürünlerin yanı sıra leke giderici kremler mesela Hidrokinon eklenir.

 

Yüzeyel peelingten sonra geçici kizariklik, kabuklanma ve soyulma olabilir. Bu tür sikayetler peeling cilt tipine göre ayarlanarak giderilebilir.

 

KİMYASAL PEELİNG SONRASI BAKIM

Tedavi edilen alanlar serin tutulur .

Kabuklar koparılmamalıdır. İz kalabilir.

Yüzeyel kimyasal peeling sonrası hafif nemlendiriciler, derin kimyasal peeling sonrası yoğun nemlendiriciler kullanılır.

En az 6 ay güneşten korunulmalıdır.

Tavsiye edilirse geceleri retinoik asit, AHA veya hidrokinon kullanılabilir.

 

KİMYASAL PEELİNG YAN ETKİLERİ

Kimyasal peeling uzman bir hekim tarafindan yapılırsa yan etki olma olasılığı çok düşüktür. Başlıca yan etkiler şunlardır:

 

Derin peeling sonrası yoğun nemlendirici kullanılmasından dolayı gözenek tıkanması sonucu komedon oluşabilir.

 

İnfeksiyon gelişebilir. Bu daha çok derin peeling sonrası olabilir.

 

Derin peeling sonrasında antibiotik kullanımı gerekli olabilir.

 

Ayrıca sık uçuk çikaranlarda derin peeling öncesi ve sonrasında uçuğa etkili ilaçlar kullanılmalıdır.

 

İnfeksiyon veya peeling sonrası kabuklarla oynamak izlere neden olabilir.

 

Düzensiz lekelenmeler olabilir. Özellikle esmer tenli kişilerde görülebilen bu yan etkinin olamaması için düzenli güneşten koruyucu, leke tedavisinde hidrokinon kullanılmalıdır.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR