KIRIŞIKLIKLAR İÇİN CİLT BAKIMI


Bu makalemizde Kırışıklık nedenleri, Kırışıklık tedavisi, Kırışıklıklar için cilt bakımı, Kırışıklıklar için cilt bakımı yöntemleri, Kırışıklık için bitkisel çözüm, Kırışıklık nedir gibi konuları ele alacağız.

Kırışıklıklar, yıllar içinde yaşla beraber, yüzün mimik kaslarının hareketleri ile deri ve derialtı dokunun kat oluşturmasıdır. Zaman içinde deri üstü ve altındaki dokularda çizgilerin oluşmasıyla cildimizde kırışıklıklar oluşur. Yaşımız ilerledikçe bu cizgiler daha da belirginleşir. Yüzümüzde oluşan cizgilere zemin hazırlayan diğer etken ise yüz mimikleridir.(gülmek,kaş çatmak vb) Ayrıca Güneş ışınlarıda cildimizin kurumasına ve kırışmasına neden olur. Cildin destek dokusu olan kollajen, güneşin ve serbest radikaller dediğimiz çeşitli yıkım ürünlerinin etkisi ile zaman içinde yıkılır, bu da hepimizin iyi tanıdığı kırışıklıklara sebep olur. Uzmanlar yaşlanmanın altında yatan nedenleri bulma arayışlarında, cildin yaşlanmasının temel ilacının hücre yenilenmesi olduğunu buldular. Hücre yenilenmesinin temel maddesi ise protein.

 

Hücrelerimizin yapıtaşları aminoasitlerden oluşmaktadır. Protein sindirilirken amino asitlere parçalanarak hücrelerin kendilerini yenilemelerinde kullanılır. Yeterince protein alınmazsa vücudumuzun yaşlanma süreci hızlanır.

 

Kırışıkların oluşumunda etken faktörler Genetik : Cildimizde oluşması beklenen kırışıkların zamanı ve yogunluğu genetik faktörlere bağlıdır.Bunu belirleyebilmek için ailenizin cilt hikayesi incelenebilirsiniz.

 

Dış Etkenler: Güneş,sigara ve alkol kullanımı vb. Faktörler cildimizin nasıl kırışacağını belirleyen durumlardır.

 

Cilt Bakımı: Düzenli uygulanan cilt bakımı ile cildin yaşlanması ve kırışması önemli ölçüde engellenir.

 

Yüz germe işlemi yapılabilir.

 

Çizgiler tedavi edilmezse, yaş ilerledikçe daha da derinleşebilir. Böyle durumlarda botox, dermabrazyon uygulanması gerekebilir. Eğer yüzde sarkma oluşmuşsa cerrahi lifting de tercih edilebilir.

 

Kırışık oluşumu önlemek dikkat edilmesi gereklenler

 

Güneşten korunun, Eğer Güneşe çıkmak zorundaysanız.Cildinizi koruyacak Ph değerinde koruyucu krem kullanın,

 

Güneş gibi soguktan da korunmak gerekir.

 

Göz çevresi kırışıklıklarını aza indirmek için güneş gözlüğü kullanın,

 

Cildinize uygun günlük nemlendirici kullanın, Kozmetik ürünleri fazla kullanmayın,

 

Kahve, Sigara, Alkol, Solaryumdan kaçının

 

Bol su tüketin,

 

Dengeli beslenin, meyve ve sebze tüketin. Cildinize C vitamini uygulayın,

 

Yüzünüzü sık sık sabun ve türevi maddelerle yıkamayın,

Yeterli ve kaliteli uyuyun.


DİĞER CİLT BAKIMI VE MAKYAJ KONULARI İÇİN TIKLAYINIZ
İLGİLİ MAKALELERKendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR