GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNİN YERALTI ZENGİNLİKLERİ VE GÜNEYDOĞU ANADOLU BÖLGESİNDE ENDÜSTRİ

Bu dersimizde güneydoğu anadolu bölgesindeki yeraltı kaynakları nelerdir, güneydoğu anadolu bölgesinde yapılan ekonomik faaliyetler nelerdir, güneydoğu anadolu bölgesindeki madenler, güneydoğu anadolu bölgesinde çıkarılan yeraltı kaynakları gibi konuları ele alacağız.

 

Çıkartılan başlıca; petrol, fosfat, asfaltittir.

 

Bölgede, tarıma dayalı ve hayvan ürünlerini işleyen çeşitli endüstri kolları gelişmiştir. Et kombinaları, süt endüstrisi, hayvansal yağ fabrikaları, zeytinyağı fabrikaları, bunun yanı sıra tarım dışı sanayi kollarından çimento fabrikaları,kimya sanayi,tarım araçları,oto montaj ve madeni eşya yapımı geliştirilmiş olan çeşitli sanayi kollarıdır.

 

Turizm potansiyeli çok yüksek olan bölgede Adıyaman, Nemrut Dağı, Peygamberler Şehri Urfa, Tarihi Harran Üniversitesi, Harran evleri, Mardin evleri gibi daha pek çok gezilip görülecek kendine özgü güzellikler vardır. Dünyada güneşin doğuşunun en güzel olduğu Nemrut Dağında Kommagene Medeniyetinin izleri turistlerin ilgisini çekmektedir.


Diğer Coğrafya Notları, Testleri ve Videoları için Tıklayınız
İLGİLİ KONULAR


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR