MARMARA BÖLGESİNİN TURİSTİK YERLERİ

Bu dersimizde marmara bölgesinin tarihi yerleri nelerdir, marmara bölgesinin turistik yerleri, marmara bölgesinin gezilecek yerleri nelerdir, marmara bölgesi tarihi yerleri ve doğal güzellikleri, marmara bölgesi doğal güzellikleri gibi konuları ele alacağız.

Doğal güzellikleri ve tarihsel değerleri ile İstanbul, Bursa, Marmara kıyıları önemli turistik merkezlerdir.Özellikle Güney Marmara kıyılarında yaz turizmi gelişmiştir.

Uludağ, yalnızca bölgenin değil, ülkemizin de en önemli kış turizmi alanıdır. Marmara Bölgesi, turizmden en çok gelir elde eden bölgedir (%48).

Marmara Bölgesi, turistik zenginliğe sahip bir bölgedir. Her sene pek çok turisti kabul eder. Bu yazımızda Marmara Bölgesinde turistlerin ilgisini kazanan yerleri sizlere tanıtacağız. Öncelikle İstanbul’da bulunan turistik mekanları saymakla başlayabiliriz. Bunlar; Yerebatan Sarnıcı, Dolmabahçe Sarayı, Kız Kulesi, Galata Kulesi, Ayasofya Müzesi, Rumeli ve Anadolu Hisarları, Sultan Ahmet Cami ve İstanbul surlarıdır. Bölgedeki diğer Turistik mekanlar ise şunlardır; Çanakkale’de Truva Milli Parkı, Manyas Kuş Cenneti, Balıkesir’deki Kaz Dağları, Bilecik Söğüt’te ki Ertuğrul Gazi Türbesi, Çanakkale Abideleri, İznik Gölü, İznik Surları, Cumalıkızık evleri, İznik Sansanak Kanyonu, Oylat Kaplıcalı, Yeşil Türbe, Bursa Uludağ’dır. Yukarıda sayılan değerler Marmara Bölgesinde belli başla turistik yerlerdir. Bunlar dışında daha pek çok turistik cennet diye tabir edilen yerler mevcuttur. Ülkemizin bir bireyi olarak bu nimetlerden faydalanmalı ve bu cennetleri ziyaret etmeliyiz.


Diğer Coğrafya Notları, Testleri ve Videoları için Tıklayınız
İLGİLİ KONULAR


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR