Edatlar Konu Anlatımı


EDAT (İLGEÇ)

Bu dersimizde edatlar nelerdir, edat nedir, edatların özellikleri, edat örnekleri, edat nedir kısaca gibi konuları ele alacağız.

Tek başına kullanıldıklarında bir anlamı olmayan, cümle içinde görev üstlenen kelimelere edat denir. Bu sebeple cümle kuruluşuna yardım eden yardımcı kelimeler grubundadır. İsimlerden sonra gelerek onları yüklemle ilgili hâle getiren kelimelerdir. Edatlar yapım ve çekim ekleri almaz. Eğer bu eklerden birini alırsa edat, cümle içinde isimleşir.

Sen benim için nefes almak gibi gereklisin. Kendini kuşlar kadar özgür hissediyor, içecek bir şeyler almak için dışarı çıktı. Farklı düşünceleriyle dikkati çekiyordu. Bu sefer Ankara'ya araba ile gitmeyeceğim. Onu tanıdığımdan beri çok neşeli oldum. Caddeye doğru yürüyorlar. Doktorlara göre önemli bir hastalığı yokmuş. Şiire dair görüşlerimi sizinle paylaşmak istiyorum. Komşusu bile ona inanmıyormuş. işte bundan ötürü şanssızım. Bu rastlantıdan dolayı rahatsızım. Sana karşı mahcubum.


Diğer Türkçe Notları, Testleri ve Videoları için Tıklayınız
İLGİLİ KONULAR


Kendine saygın, sevgin ne kadar olursa diğer insanlara da o kadar sevgi saygı duyarsın ya da tam tersi. Kendini sevip saygı duymanın yolu da kendini bilmekten geçer.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA KARİYER OYUN BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR