KUDUZ


Bu makalemizde kuduz nasıl bulaşır, kuduz insandan insana nasıl bulaşır, kuduz aşısı ne zaman yapılır, kuduz nedir, kuduz tedavisi gibi konuları ele alacağız.

Kuduz beyin ve sinir sistemini etkileyen  bir hastalıktır. Bugün bile insanlarda ölüme sebep olmaktadır. Hasta hayvanlardan diğer hayvanlara ve insanlara bulaşabilir.Virüs yoluyla bulaşır.Yani hayvanın ısırdığı kişiye geçen virüsler hastalığın başlamasının sebebidir .Hem hayvanlarda hemde insanlarda tedavi edilmezse ölümcüldür.

 

Kuduz Belirtileri

 

Hastalıklı hayvan tarafından ısırıldıktan sonra kas dokusuna giren virüs, önce kas dokusu içinde çoğalır. Daha sonra periferik sinirler aracılığıyla merkezi sinir sistemine ve oradan hızal beyine ulaşır. Beyine yerleşip orayı ele geçiren virüsün artık yukarı yönlü hareketi tamamlanmıştır bundan sonra aşağı doğru hareketine başlar ve göz, tükürük bezleri, deri gibi organlara yerleşir. Tedavi edilmeyen vakalarda belirtiler 5 gün ile 1 yıl arasında değişen bir süre (genellikle 20 - 60 gün) sonra ortaya çıkar. Ateş, baş ağrısı, bilinç kaybı, ağızda köpüklenme, uykusuzluk, hiperaktivite, hayal görmeler, sara krizleri, tuhaf davranışlar, ense sertliği, hızlı ve sık nefes alıp verme, salya artımı ve felçler görülebilir. Bu belirtilerin görüldüğü hastalar genellikle kaybedilir.

 

Kuduz Tedavisi

 

Isırık yarasının beyine yakınlığı virusun beyine ulaşması açısından önemlidir. Yara bölgesi beyine yakın ise en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Diğer bölge ısırıklarında bu süre 0-36 saat en fazla 72 saat olmalıdır. Mutlaka bir hekim tarafından değerlendirilen ve gerek görülen vakalarda sabunla yıkadıktan sonra yara içine ve etrafına hesaplanan dozda kuduz immün globulini  yada kuduz serumu(serumun enjekte edilebilen en fazla miktarı, hatta mümkünse tümü) enjekte edilmelidir. Daha sonra aşılamaya geçilmelidir. Aşılamada mutlaka bağışıklama gücü yüksek, uygulaması kolay ve en önemlisi nörolojik yan etkileri olmayan hücre kültürü aşıları kullanılmalıdır. Ülkemizde hücre kültürü aşısı olarak HDCV (Human Diploid Cell Vaccine) ve VERO (Verorab) bulunmaktadır. Her iki aşının da bağışıklama gücü ve yan etki açısından hiçbir farkı yoktur. Üretimlerinde aynı aşı suşu kullanıldığı için birbirlerinin yerine kullanılabilirler yada zorunlu hallerde aşılamaya birisi ile başlayıp diğeri ile devam edilebilir.

 

Kuduzdan Korunmak İçin

 

1-Evcil hayvanlar kontrol altında tutulmalı.Özellikle geceleri serbest bırakmamaya çalışın.

2-Evde beslediğiniz hayvanların kuduz aşılarını zamanında yaptırın.

3-Tanımadığınız hayvanlara yaklaşmayın ve oynamayın.

4-Hasta gibi görünen hayvanlara yardım etmek için dokunmayın.

5-Ölü hayvanlara yaklaşmayın ve dokunmayın.


DİĞER HASTALIKLARIMIZ İLE İLGİLİ MAKALELER İÇİN TIKLAYINIZNot:İnternet Sitesi, içeriği , sadece bilgilendirme amaçlı olup, herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır.

Buradaki bilginin hekim muayenesi ve hekim tanısı sonucu sağlanan bilgi ile kıyaslanamayacağı unutulmamalıdır.

Zalime merhamet mazluma ihanettir.
KPSS MATEMATİK KPSS GEOMETRİ KPSS VATANDAŞLIK KPSS TÜRKÇE KPSS TARİH KPSS COĞRAFYA
İNGİLİZCE ALMANCA İTALYANCA BİLGİSAYAR YAZILIM BİLGİSAYAR NETWORK
BİLGİSAYAR DONANIM BİLİŞİM TERİMLERİ CİLT VE CİLT BAKIMI HASTALIKLARIMIZ İNSAN VÜCUDU NEDİR